Americká armáda zkoušela cestovat v čase. Jde o experiment, který je dosud popírán a obestřen tajemstvím?

 Vojenství 
14. června 2019 07:45 / Terezie Zamlynová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Pokud se uskutečnila teleportace celé lodi, veřejnosti to má zůstat zatím skryto Depositphotos
Project Rainbow, nebo známěji spíše jako Philadelphský experiment, se uskutečnil již téměř před 76 lety. Odehrát se měl v roce 1943 na Philadelphské námořní základně v americké Pensylvánii. Cílem byla možná teleportace, nebo zneviditelnění torpédoborce USS Eldridge. Minimálně tak, aby nebyl zjistitelný nepřátelskými pozorovacími zařízeními.

Najednou, z ničeho nic, zahalila loď nazelenalá záře… Z pohledu těch, kteří celou událost pozorovali, USS Eldridge zmizela. Dokonce ani radar nedokázal zachytit její přítomnost. Když se loď znovu objevila, našlo námořnictvo těla mužů zapuštěná do konstrukce lodi. Jiní členové posádky byli nemocní, další se zbláznili a několik z nich dokonce úplně zmizelo.

Máte pocit, že jsou výše uvedené věty úryvkem z nějaké mystery knihy? Konspirační teoretici by vám určitě vysvětlili, jak moc se mohou tato slova zakládat na pravdě. A nutno říct, že se nenašel nikdo, kdo by je přesvědčivě vyvrátil.

Spolupracovali na tom věhlasní vědci?

Údajně se jednalo o zamlčený pokus, na kterém se podíleli i světově proslulí vědci v čele s Nikolou Teslou. Cílem projektu bylo zneviditelnění lodi v elektromagnetickém silovém poli. K prvním experimentům mělo dojít už o deset let dříve, tedy v roce 1933, druhý se uskutečnil v roce 1940 v přístavu v Brooklynu.

O dva roky později se pak tento projekt, jak už víme, stal ryze vojenskou záležitostí. Vedoucím projektu byl jistý John von Neumann. Tesla neskrýval obavy, že pro posádku by mohl experiment znamenat přílišnou fyzickou zátěž, avšak von Neumann byl naopak pro jeho urychlení. Na projektu pracoval i Albert Einstein a uplatnil v něm v praxi svou teorii o spojení gravitačního a magnetického pole. O konspiraci nejde, protože jsou dochované záznamy, podle kterých byl Einstein u námořnictva zaměstnán jako poradce od května 1943 do června 1944, tedy ve stěžejním období. Čtěte také: Vojenská operace, o které se moc nemluví. Hledala pod ledem tajné nacistické základny a technologie?.

Samotný pokus totiž trval od července do prosince roku 1943. Ovšem událost z
22. července 1943 byla průlomová. Tehdy byl ve Philadelphii prý skutečně zneviditelněný torpédoborec USS Eldridge. Informace o tom, za jak dramatických okolností vše proběhlo, se však liší.   

Ty mírnější zvěsti říkají, že svědkové vypovídali, že kolem lodi se na otevřeném moři vytvořilo masivní elektromagnetické pole a plavidlo obklopila nazelenalá mlha. Po jejím rozplynutí loď i s posádkou zmizela – nebyla viditelná ani na radaru, ani očím pozorovatelů. Po několika minutách se mlha objevila znovu a vystoupila z ní i loď. V této verzi prý však byla posádka „pouze“ dezorientovaná a námořníci si stěžovali na nevolnost.

Teleportace v přímém přenosu?

O tři měsíce později byl proveden další pokus, tentokrát s jinou posádkou. Torpédoborec se stal téměř neviditelným, na hladině měla zůstat pouze slabá kontura plavidla. Pak se mělo zablesknout a loď zmizela úplně, přičemž se v několika sekundách objevila ve 440 km vzdáleném Norfolku. Za nějakou dobu odsud zmizela a objevila se opět ve Philadelphii. Tentokrát se zprávy shodují v tom, že pro posádku byl pokus fatální. Někteří námořníci podle většiny informací údajně z paluby zmizeli, jiní se zbláznili, a pět z nich mělo být dokonce zataveno do kovu v trupu lodi.

Vojáci pokusy popřeli

Dnes je projekt Philadelphia většinou odborníků považován za mystifikaci. Americké námořnictvo důrazně jakékoli pokusy tohoto typu popírá a označuje za konspirační teorie různých úrovní a variant. Navíc podle odborníků zveřejněná fakta odporují fyzikálním zákonům.

Původ legendy lze prý vystopovat v roce 1955, kdy pisatel podepisující se jako Carlos Allende nebo Carl Allen zaslal několik dopisů ufologovi Morrisi Jessupovi. V nich tvrdil, že pozoroval zjevení a opětné zmizení torpédoborce, když sloužil na obchodní lodi SS Andrew Furuseth. Nepředložil ale žádné důkazy pro svá další tvrzení, ve kterých spojoval experiment s jednotnou teorií pole a s údajným Einsteinovým řešením této teorie.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Jak poznáte, že vaše krémy nejsou pro vaši pleť to pravé

Tech

Na zařízeních s Androidem je hned několik kódů, díky kterým se dostanete ke skrytým funkcím

Zavřít reklamu