Je dobré kupovat produkty firem, které jsou na černé listině USA?

 PC a Mobily 
31. května 2019 10:11 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kupovat či nekupovat? Shutterstock
Mezi USA a Čínou se vede spor ohledně obchodních pravidel. Obě strany postupují poměrně tvrdě a v současné době dopadl trest na čínský Huawei, přední firmu v oblasti komunikačních a mobilních technologií. Máme rady ohledně nákupu od této značky.

Už řadu měsíců se mluví o tom, že některé čínské značky mohou poskytovat čínské vládě tzv. zadní vrátka do komunikačních softwarů, na kterých fungují mnohé internetové sítě i sítě mobilních operátorů. Nebezpečí spočívá v riziku úniku dat a jejich zneužití čínskou stranou. Dlouho se zdálo, že se vše mobilních telefonů netýká. Od minulého týdne je všechno jinak.

Huawei nemá přístup k Androidu

Vzhledem k rozhodnutí americké strany nemá čínský Huawei od minulého týdne přístup k Androidu. Lépe řečeno, má přístup ke svobodně šířené části softwaru, ale nezíská přístup k certifikacím od Googlu, a tím pádem ani přístup do obchodu s aplikacemi a k dalším službám Googlu. To má zcela zásadní dopad, protože bez obchodu s aplikacemi je telefon jen obtížně použitelný. Totéž pak platí pro mnohé další funkce, které dnes poskytuje Google zcela běžně, a ani si je neuvědomujeme.

Koupit či nekoupit

Nejen tuto otázku nyní zákazník řeší. První obětí sporu mezi USA a Čínou je model dceřiné značky Huaweie. Jde o Honor 20 Pro, který byl sice představen, ale certifikaci nestihl, takže zatím do prodeje jít nemůže. Prodává se tedy jen jeho levnější, a o něco méně vybavený bratr Honor 20. Kvůli nejisté budoucnosti si ale může zákazník klást oprávněnou otázku, zda dostane tento telefon nějakou aktualizaci. A stejná otázka platí i pro všechny předchozí modely, a také pro modely se značkou Huawei.

Předpokládaný vývoj

Nezbývá než doufat, že celá záležitost je jen součástí obchodní strategie a tvrdého vyjednávání, které dopadne dobře. Je zřetelné, že ani jedna strana nemá přes silná slova touhu po skutečné obchodní válce. Dá se proto očekávat, že během několika měsíců dojde k dohodě. Na trh se dostanou i modely, které se nyní opožďují, a ty starší dostanou slíbené aktualizace. Firma Huawei ve svém vlastním zájmu poskytne záruky, že skrze její zařízení neodejdou žádná data do nepatřičných míst a vše se vrátí do normálu. V takovém případě není současný nákup zařízení od Huawei či Honor problémem. Pokud by však přece jen k obchodní válce mezi USA a Čínou došlo a strany se nedohodly, bylo by lepší nakoupit zboží jiných značek a před čínskými dát přednost třeba těm korejským nebo dalším. Kdo tedy můžete s nákupem několik měsíců počkat, vyčkejte, aby vaše rozhodnutí bylo podepřené fakty.

Jinak právě u nás se čínským značkám velmi daří a vlastně v celé východní části Evropy mají velmi rostoucí prodeje a atakují první příčku mezi nejprodávanějšími telefony. Prosadit větší prodeje amerického iPhonu se asi jen tak nepodaří, a to nejen kvůli ceně, ale také kvůli chybám a technologickému zaostávání po smrti Steva Jobse. Více si přečtěte v článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu