Klávesnice je plná bakterií. Pomocí tří věcí bude čistá za pár minut

 PC a Mobily 
18. prosince 2019 10:43 / Ema Maxová
  0   0
📷
2 fotografie v galerii
Klávesnici bychom měl čistit alespoň jednou za měsíc Depositphotos
Nejen houbička na nádobí a záchodové prkénko, ale také počítačová klávesnice je obrovským přenašečem bakterií! Používáme ji denně, občas nad ní posvačíme, sem tam na ni prskne ranní káva. O prachu ani nemluvě. Poradíme vám, jak ji vyčistit do deseti minut.

Klávesnici počítače bychom měli „vygruntovat“ alespoň jednou za měsíc. Vzhledem k časové (ne)náročnosti to však nemusí být žádný problém. Pravidlo číslo jedna zní: klávesnici před čištěním odpojit z počítače.

Co budete potřebovat?

  • přípravek na bázi alkoholu (alpa, slivovice, čistý líh z drogerie)
  • vatové tamponky a tyčinky
  • vysavač nebo kompresor, plechovku se stlačeným vzduchem

Jak na to?

Nejdřív je dobré obrátit klávesnici vzhůru nohama, lehce s ní zatřást a vysát z ní veškerý prach. Použít lze vysavač nebo plechovku se stlačeným vzduchem. Každému vyhovuje jiná varianta, takže záleží, co máte zrovna po ruce.

V obou případech je dobré postupovat opatrně, ať příliš silný vzduch nevcucne některé z tlačítek. Jednotlivá tlačítka je dobré i promačkat, uvolní se další dávka prachu. Jakmile máte hotovo, přichází na řadu čištění lihem. Nejdřív pomocí navlhčených vatových tamponků přejeďte klávesy. Na rozdíl od klasického jaru se líh nelepí a hlavně dezinfikuje. Nakonec vezměte vatové tyčinky a projeďte mezery mezi klávesami. Základní očistu klávesnice máte během chvilky hotovou. Bakterie na jejím povrchu jsou na čas zlikvidované.

K čištění klávesnice slouží i slizovitá hmota, jež na sebe naváže nečistoty ze spár. Zkušenosti jsou však různé. Podle některých ohlasů se trhá a mezi klávesami zůstává. Navíc je podstatně dražší než líh s tamponky a tyčinkami.

Pokud se chcete pustit do důkladnějšího čištění, je nutné klávesnici rozebrat. Pokud jste to nikdy nedělali, povolejte zkušenějšího kamaráda, můžete si ji totiž snadno poškodit. Plastové části je pak možné umýt ručně ve větší misce nebo v myčce. Pozor, ať se vám nepoztrácejí klávesy, a pokud nevíte, jak vedle sebe patří, klávesnici si předem vyfoťte. Rozebrání klávesnice je už ale proces poměrně zdlouhavý. Dále čtěte: Nabíjíte váš mobil na 100 % nebo necháváte úplně vybít? Možná děláte velkou chybu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jak zkrotit dlouhodobě rozbouřený nosohltan

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu