Nabíjíte váš mobil na 100 % nebo necháváte úplně vybít? Možná děláte velkou chybu

 PC a Mobily 
12. listopadu 2019 17:06 / Blanka Štiková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Způsobem nabíjení svého telefonu můžete sami ovlivnit jeho životnost Pixabay
Jistě to také znáte… Koupíte si nový mobil a těšíte se z toho, že vám bude dlouho sloužit. Ale po dvou letech častého používání začne mít své „mouchy“, například se začne rychleji vybíjet a vy tak musíte baterii stále častěji nabíjet.

Mnoho lidí nechá svůj telefon vybít úplně a až poté ho připojí k nabíječce, ale právě to je možná ta chyba… Různé typy baterií totiž potřebují různé zacházení. Tedy pokud chcete, aby baterie vydržela co nejdéle.

Jak to s bateriemi bylo dříve

Mezi prvními bateriemi, využívanými pro mobilní telefony, byly nikl-kadmiové (Ni-Cd) akumulátory a poté nikl-metal hydridové akumulátory (Ni-MH). Pro oba tyto typy bylo lepší baterii skoro úplně vybít a poté nabít do 100 %. Dané baterie byly nejvíce používány u jednoduchých tlačítkových mobilů, takové telefony často vydržely nabité i několik dní.

Jak je to s bateriemi nyní

I dnes se mohou někteří domnívat, že částečné nabíjené mobilu nesvědčí a že je mnohem lepší ho nechat úplně vybít a až pak ho zase úplně dobít, ale podle odborníků je opak pravdou. Samozřejmě záleží na tom, jaký typ baterie v mobilu máte. Dnes jsou ve spotřební elektronice běžné hlavně baterie s lithiem, a to lithium-iontové (Li-Ion) nebo lithium-polymerové (Li-Pol) baterie. Jde o takzvané chytré baterie se zabudovanými senzory, které hlídají proces nabíjení.

Nevýhody lithiových baterií

Baterie ztrácí již od výroby maximální kapacitu, ať už je či není používána. Vadí jí úplné vybití či úplné nabití. Baterie ponechaná dlouhou dobu vybitá může „odejít“ tím, že se vybije pod přípustnou hodnotu. Rychlejší stárnutí baterie ovlivní ale také například vyšší teplota, vyšší stav nabití či vyšší vybíjecí zatížení.

Jak dlouho tyto baterie vydrží

Lithiová baterie má prý běžně dobrou kondici přibližně tak do 500 nabíjecích cyklů, poté se její vlastnosti znatelně zhoršují. Pokud mobil dobíjíte každého 1,5 dne, vydrží podle odborníků baterie zhruba 2 roky.

Důležité je první nabití

Lithiové bakterie je vhodné při prvním nabíjení dobít úplně, pak ji asi na hodinu odpojit od nabíječky a poté znovu na chvíli nabít. Díky tomu baterii nabijete na 100 %, při dalších dobíjeních již ale není nutné baterii nabíjet do 100 %.

Jak správně nabíjet a jak nenabíjet lithiové baterie

Teplota

I způsobem nabíjení svého telefonu můžete sami ovlivnit jeho životnost. A co tedy dělat a naopak nedělat? Asi jednou z nejznámějších věcí je, že bateriím nedělá dobře teplo. Obecně je doporučováno skladovat mobil při nižších teplotách mezi 5 - 15 °C, s rostoucí teplotou životnost klesá. Není například vhodné dávat telefon na noc pod polštář či mít mobil v létě na přímém slunci a při jeho nabíjení je dobré vyndat telefon z obalu. I během nabíjení se může baterie přehřívat a v ten moment je nejlepší baterii odpojit.

Úplně vybití/ nabití

Podle odborníků není žádoucí nabíjet lithium-iontové baterie na 100 %, mobil ale ani úplně nevybíjejte, lithiovým článkům to totiž nesvědčí. Každým plným nabitím se zkracuje životnost akumulátoru o jeden cyklus. Ideální je udržovat akumulátor mezi 20 – 90 % kapacity a tedy v průběhu dne ho několikrát dobíjet. Dále baterie nenechávejte zbytečně dlouho stát plně nabité či úplně vybité, dlouhodobé vybití většinou vede ke zničení baterie.

Největší chyba

A co je pro vaši baterii vůbec nejhorší? Je to chyba, kterou dělají mnozí. Mobil dají nabíjet před tím, než jdou spát a nechají ho tam po celou noc. Proč to vadí? Baterie je tak vystavená vysokému napětí a přesně to ji může poškodit. Nejlepší je mobil hned po nabití odpojit. K plnému dobití stačí zhruba 2 - 3 hodiny, nové typy baterií většinou bývají před přebitím chráněny. Dále čtěte: Pokud někde používáte tato hesla, tak je rychle změňte.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008