Díky mobilním telefonům mají špehové i policie méně práce. A uživatelé mají problém

 PC a Mobily 
22. září 2019 09:57 / Terezie Zamlynová
  9
📷
1 fotografie v galerii
Většinu špehovací práce dělají dnes mobilní telefony Depositphotos
U počítače je již celkem běžné, že má hodně lidí zalepené kamery. Málokoho ale napadne, že podobně bychom měli nahlížet i na mobilní telefony. Přitom právě ony jsou ještě sofistikovanějším špehovacím zařízením.

Současné mobily mají minimálně dvě vysoce kvalitní kamery, mikrofon a přesný GPS modul, jsou neustále zapnuté a připojené k internetu, v operačním systému i aplikacích se často nacházejí vážné bezpečnostní chyby umožňující ovládnutí telefonu. A co víc: uživatelé jej nosí stále u sebe. Velká část lidí přiznává, že s telefonem pořizuje intimní fotografie nebo videa a dokonce si ho bere s sebou i na toaletu.

Pokud se tedy na takové zařízení zaměří z nějakého důvodu hacker, vidí vše, co se kolem mobilního zařízení a jeho uživatele děje – a to dokonce ve vysokém rozlišení.

Špeh, kterého si dobrovolně taháme všude s sebou

Mobilní zařízení také slyší vše z rozhovorů, obchodních porad či debat s kamarády v hospodě po třetím pivu. Už před časem jsme psali, že mobilní telefon zná naše hesla, díky aplikacím má přístup i k našim kontaktům, stejně jako přístup k našemu bankovnímu účtu (asi už jen málokdo nemá v telefonu nainstalovanou bankovní aplikaci). Psali jsme také: Víte, že aplikace v mobilech mají přístup k našim kontaktům? Ani svítilna není nevinná.

Všechna tato data a údaje jsou víc, než by dříve shromáždily špehové při sledování nějakého člověka během měsíců. Dnes je to otázka chvilky. A tím to ještě nekončí.

Věřte, že mobilní telefon velmi dobře ví, s kým a o čem si píšeme, bez ohledu na to, jestli používáme šifrovanou komunikaci. Zná, kde se právě nacházíme, i kde jsme se nacházeli touto dobou třeba před třemi roky. Schválně – podívejte se, máte-li instalovaný krokoměr třeba na iPhone, co vám ukáže pár let zpátky i v době, kdy jste krokoměr na tomto zařízení nepoužívali (stačí mít jen stejný přístroj).

Díky tomu, že mobilní telefony zaznamenávají naši přesnou polohu, usnadňuje to práci policii, ale mohou toho využít i jiné skupiny. A ne vždy k našemu užitku – spíše naopak.

Určení polohy nepomáhá jen policii

Například v USA s pomocí aplikací s přesnou polohou řeší policie trestné činy. Stačí, že si od Googlu vyžádá informaci o tom, kdo se v daném místě v danou dobu nacházel. I Policie ČR s těmito daty pracuje. V tomto případě je získává od mobilních operátorů, kteří je musejí uchovávat minimálně po dobu půl roku.

Je třeba zdůraznit, že nejen státní instituce využívají informace ukládané na chytrých zařízeních, může to být jakákoliv aplikace, které povolíte sdílení, včetně Facebooku. A taky hackeři, když budou chtít prolomit telefon. I oni tím získají přehled o naší aktuální poloze. Zjistí, kde bydlíme, kde pracujeme, kde se pravidelně pohybujeme. Podle časů vědí, kdy jsme doma, jaké restaurace nebo místa navštěvujeme. I to by dříve zaměstnalo celkem velkou skupinu sledovačů.

Jak se bránit?

Je na čase si uvědomit, že mobilní telefony nejsou jen krabičky, co nám umožňují volat a SMSkovat. Nyní jsou to plnohodnotná pracovní zařízení, která se svým výkonem a možnostmi blíží počítačům. Je třeba si tedy i v jejich případech uvědomovat rizika.

Když si budeme chtít pořídit nový chytrý telefon, zjistěme, jak dlouho ho bude výrobce podporovat a vydávat bezpečnostní aktualizace. Špatně neuděláme ani volbou telefonů od společnosti Apple (cca pět let), či telefonů z programu Android One (minimálně tři roky).

Kdo má telefon se systémem Android, nezkazí nic antivirovým programem, který je v nabídce i pro mobilní telefony a měl by být samozřejmostí stejnou jako u počítačů (např. Avast, AVG, ESET, Bitdefender či Kaspersky).

Určitě pomůže také to, když se podíváme na nastavení telefonu a zkontrolujeme si, jestli je třeba, aby všechny aplikace měly přístup k fotoaparátu, poloze, mikrofonu, SMS zprávám a hovorům. Samozřejmě za úvahu stojí pak i to, jestli musíme mít za každých okolností telefon s sebou všude. Čtěte také: Hlasový asistent v našich mobilech se tváří jako pomocník, přitom ale předává dál intimní informace.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Jak na nadýchané lívance? Stačí přidat jednu obyčejnou ingredienci a budou vždy perfektní

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda