Aplikace umí odhalit, zda jsou ve spotřebním zboží zdraví škodlivé látky

 PC a Mobily 
31. srpna 2019 18:51 / Blanka Štiková
  0
📷
7 fotografií v galerii
Aplikace Scan4Chem vám odhalí, zda jsou v nejrůznějším spotřebním zboží škodlivé látky Pixabay
Líbilo by se vám za pomoci mobilní aplikace zjistit, zda a jaké nebezpečné látky jsou ve zboží, které doma běžně používáte? Lidé si často neuvědomují, že se často rizikové látky nachází ve výrobcích, které mají denně u sebe. Skrytou potenciální hrozbu tak mohou mít například ve svém oblečení, elektronice, nádobí či v dětských hračkách.

Aplikace Scan4Chem vám to z čárového kódu odhalí a vy se tak dozvíte, zda jsou v nejrůznějším spotřebním zboží škodlivé látky. Tuto aplikaci by široká veřejnost mohla začít využívat už v říjnu tohoto roku, v současné době se testuje její zkušební verze.

Jak aplikace funguje

Mobilní aplikace Scan4Chem se po naskenování čárového kódu zeptá přímo dodavatelů a výrobců, zda zboží obsahuje zdraví škodlivé látky. Spotřebitelé se to tak ihned po naskenování dozvědí.

Co je jejím cílem?

Aplikace si klade za cíl přesvědčit výrobce a dodavatele, aby zákazníky informovali o přítomnosti škodlivých látek v jejich produktech. Výrobce je totiž podle evropské legislativy povinen na dotazy k obsahu škodlivin odpovídat, informuje o tom nezisková organizace Arnika, jenž se do projektu zapojila v ČR. Arnika se dlouhodobě zabývá výzkumem nebezpečných látek ve spotřebitelském zboží.

Jakého zboží se týká a jaké látky již byly ve zboží nalezeny?

Podle Karolíny Brabcové z Arniky bude do budoucna aplikace uživatelům poskytovat informace o zboží, u kterého výrobce nemusí uvádět složení na obalu a spotřebitel se ho ihned nedozví. Týká se to například obuvi, oblečení, nádobí, elektroniky, nábytku, ale i dětských hraček, školních potřeb a dalších.

Karolína Brabcová varuje, že se v těchto předmětech již dříve našly extrémně jedovaté látky. Šlo například o bromované zpomalovače hoření, které poškozují nervový a hormonální systém a způsobují syndrom ADHD. Dále předměty obsahovaly bromované dioxiny, ftaláty, těžké kovy, azobarviva či další látky, jenž mohou ohrožovat plodnost, zpomalovat vývoj nervové soustavy, anebo mohou být dokonce karcinogenní.

Jak je to s vašimi právy?

Evropská legislativa o chemických látkách REACH dává dodavatelům povinnost vzájemně si sdělovat informace o škodlivých látkách ve výrobcích v koncentraci nad 0,1 %. Hned při nákupu se ale spotřebitel nemá možnost objektivně rozhodnout o koupi určitého zboží, protože nemá šanci zjistit složení výrobku přímo v obchodě. Pokud chce zjistit, zda nebezpečné látky výrobek obsahuje, musí se nejdříve s dotazem obrátit na výrobce nebo prodejce. Ti mají na odpověď 45 dnů, ale v případě, že zboží v sobě nemá žádné toxické látky, tak odpovědět nemusí.

Kde vznikl nápad na aplikaci a jaká podobná aplikace již existuje?

Aplikace z Dánska a Německa se pro tento projekt staly inspirací, například německou aplikaci ToxFox si stáhlo 1,3 milionů uživatelů. Lidé si jejím prostřednictvím denně ověřují obsah nebezpečných látek u neuvěřitelných 40 000 výrobků. Vývoj Scan4Chem vede německá agentura pro životní prostředí Umwelt Bundesamt. Zapojilo se do něj 20 organizací ze 13 zemí Evropy. Dále čtetě: Využívejte v Praze a Středočeském kraji PID Lítačku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty