iPhone 11 Pro vydává dvakrát větší množství záření, než je bezpečné

 PC a Mobily 
13. února 2020 11:46 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Nová vlajková loď Applu je nebezpečná Depositphotos
Laboratoře v San Marcos v Kalifornii zjistily, že iPhone 11 Pro produkuje více než dvojnásobek zákonného bezpečnostního limitu pro radiofrekvenční záření z mobilního telefonu. Testování následovalo po dřívějším vyšetřování iPhonu 7, který rovněž překročil limit záření o dvojnásobek.

Laboratoř zjistila, že tento chytrý telefon vystavuje uživatelům přesně míru specifické absorpce, tedy kolik tělo absorbuje energie vysokofrekvenčního záření, což je 3,8 kW na kilogram. Jenomže limit byl úřady stanoven na maximální míru 1,6 kW na kilogram.

To je jistě důvod k obavám, protože Světová zdravotnická organizace klasifikovala RF záření jako možné karcinogenní, a tedy pro člověka rizikové. Od roku 2011 byla vypracována řada studií, které potvrdily, že RF záření způsobuje rakovinu. A co víc, důsledky záření vědci a lékaři vidí rovněž v nižším počtu spermií, bolestech hlavy či v negativních účincích na učení, paměť, sluch, chování a spánek.

Jak je to možné?

Jak je možné, že iPhony produkují tak velké záření a přitom se normálně prodávají? Protože testování mobilních telefonů je samoregulační, což znamená, že výrobce dodává telefon do nezávislé laboratoře pro testování, a pokud telefon projde, je schválen do prodeje.

Vědci z kalifornské laboratoře si ale testovaný iPhone koupili v běžné distribuci a zjistili, že zásadně překračuje limity pro záření. Z toho vyplývá, že Apple mohl nainstalovat fiktivní software do iPhonů poskytnutých k oficiálnímu testování, což vedlo k drasticky odlišným výsledkům, než jaké zjistily laboratoře u mobilů v běžném prodeji.

Testování navíc stanovuje jasná pravidla, mimo jiné i to, že je třeba držet mobil ve vzdálenosti 5 milimetrů od těla. Pokud ho ale například máte v kapse kalhot, což je běžný způsob nošení mobilu zejména u mužů, tak máte telefon prakticky jen 2 milimetry od těla.

Abyste se jako majitelé iPhonů co nejvíce ochránili, pokud si nechcete jít koupit zcela jiný mobil, držte telefon od těla a zejména od hlavy co nejdále. Raději používejte  nastavení hlasitého telefonu při hovoru nebo hands-free příslušenství, jako jsou AirPods. Kromě toho nenoste mobilní telefon v kapse.

Navíc, pokud se nacházíte v oblasti s nízkou kvalitou mobilního signálu, odložte raději volání. iPhone totiž pro nalezení signálu spotřebuje více energie a tím také produkuje více záření. Dále čtěte: Při randění přes mobil jsou vaše osobní data prodávána jiným.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mariah Carey je oficiálně královnou Vánoc. Její sváteční hit jako první v historii získal diamantové...

Styl

Největší bludy odpůrců očkování proti covidu

Tech

Američané se pustili do výroby nových jaderných bomb

Zavřít reklamu