Ultrarychlá kamera udělá až jeden bilion snímků za sekundu

 Technologie 
01. února 2020 17:07 / Mirka Malá
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nová kamera vyfotí i neviditelné věci Caltech
Před více než rokem byl vyvinut nejrychlejší fotoaparát na světě, zařízení schopné pořizovat 10 bilionů snímků za sekundu. Je tak rychlý, že dokáže zachytit i světlo, které cestuje zpomaleně. Ale ani nejrychlejší fotoaparát nemůže fotografovat věci, které nevidí. To ultrarychlá kamera ano.

Nová technologie, kterou vědci nazývají fázově citlivá komprimovaná ultrarychlá fotografie, může pořizovat video nejen z průhledných objektů, ale také z pomíjivějších věcí, jako jsou rázové vlny a možná dokonce i signály, které putují neurony.

Vědci tvrdí, že jejich nový zobrazovací systém kombinuje již dříve vyvinutý vysokorychlostní fotografický systém s mikroskopií s fázovým kontrastem, která byla navržena tak, aby umožňovala lepší zobrazování objektů, které jsou většinou průhledné, jako jsou například buňky.

Fázově kontrastní mikroskopie, kterou vynalezl před téměř 100 lety nizozemský fyzik Frits Zernike, pracuje tak, že využívá způsob, jakým se světelné vlny zpomalují a zrychlují, když vstupují do různých materiálů. Například, pokud paprsek světla prochází kusem skla, zpomalí se, a poté se při výstupu opět zrychlí. Tyto změny rychlosti mění načasování vln. S použitím některých optických triků je možné rozlišit světlo, které prošlo sklem, od světla, které jím naopak neprošlo, a sklo, i když je průhledné, je mnohem lépe vidět.

Pikosekundové rozlišení

Jako důkaz schopností nové kamery vědci ukázali reálné možnosti nové technologie, a to zobrazováním šíření rázové vlny vodou a laserového pulsu procházejícího kusem krystalického materiálu.

Vědci nyní tvrdí, že i když je jejich nová technologie stále na počátku svého vývoje, může nakonec mít využití v mnoha oborech, včetně fyziky, biologie nebo chemie.

Jak signály procházejí neurony, existuje dilatace nervových vláken, která by díky kameře měla být viditelná. Zároveň by kamera měla odkrýt i komunikaci neuronových sítí mezi sebou v reálném čase.

Nová technologie má už také svůj název. Vědci ji pojmenovali pikosekundové rozlišení citlivých zobrazení průhledných objektů v jediném záběru. Dále čtěte: Do DNA předmětů bude možné ukádat data.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda