Amerika zakáže čínské drony. Vláda se obává, že by mohly v USA špehovat

 Letectví 
24. ledna 2020 08:14 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Čínské drony mohou provádět špionáž Depositphotos
Amerika nejspíš zakáže civilní drony kvůli obavám z bezpilotních vzdušných letadel vyrobených v Číně. Vláda se obává, že čínské drony by mohly v USA špehovat.

Poté, co v květnu 2018 explodovala sopka na Havaji, vědci z USA použili drony, aby zachránili lidi před lávou. Dron, který sledovali, je vyvedl z džungle do bezpečí.

Drony tedy dokáží zachránit lidi. Také mapují terén, zkoumají půdu a kontrolují například potrubí. Vědci denně používají drony pro vědecké účely. Mnoho z nich ale vyrábějí čínské společnosti. Nyní jsou na pořadu dne obavy ze špionáže.

Drony byly v USA roky používány ve zpravodajských agenturách, národních parcích či letištích. To je ale minulost. V současné době šla řada dronů k zemi do doby, než bude jasno, zda neprovádějí čínskou špionáž. Všechny drony, které byly v Číně vyrobeny, anebo mají čínské komponenty, tak americké úřady nyní nepoužívají.

Přezkum programu dronů odráží rostoucí obavy amerických úředníků z čínských technologií a špionáže s nimi spojené. Prezident Donald Trump jasně řekl, že Čína podváděla USA, a že její zpravodajští agenti špehují všude. Čína samozřejmě něco takového popírá.

Američtí představitelé v minulosti například tvrdili, že telekomunikační společnost Huawei, stejně jako další čínské společnosti, může představovat bezpečnostní hrozbu. Technologická otázka je také velkou překážkou v nové americko-čínské obchodní dohodě.

Špehují čínské drony?

Čínské technologie jsou nebezpečné a Američané dobře vědí, o kolik svých technologií kvůli čínské průmyslové špionáži přišli. Mnoho z dronů, které používají americké úřady a vědci, vyrábí společnost Da Jiang Innovations Science and Technology Company neboli DJI. Ta v současné době prakticky dominuje trhu s drony.

Američtí představitelé v minulosti vyjádřili obavy ohledně DJI. Americké zpravodajské služby už v roce 2017 uvedly, že drony této firmy mohou shromažďovat informace o amerických webech a přenášet data zpět do Pekingu. Není totiž žádným tajemstvím, že zejména čínské technologické firmy mají úzkou vazbu na politické vedení Číny.

Drony jsou nyní ve středu sporu mezi USA a Čínou. Analytici zdůrazňují, že čínští činitelé představují hrozbu pro USA, a že by čínským společnostem mělo být zakázáno vykonávat v USA určité činnosti. Vědci nyní zkoumají čínské drony, aby zjistili, zda jsou opravdu schopny sbírat zpravodajské informace. Než bude jasno, létat nebudou. Dále čtěte: Námořnictvo se pokouší proměnit bakterie v letecké palivo.

 

 

Témata: Drony, Čína, špionáž
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít