Airbus oznámil možné ukončení výroby své vlajkové lodi A380

A380 je největším strojem francouzského Airbusu
 Letectví 
24. ledna 2018 14:16 / Internet
  0   0
V minulém týdnu Airbus zveřejnil zprávu, v níž zvažoval ukončení výroby největšího cestovního letadla na světě A380. Společnost uvedla, že bude nucena pozastavit výrobní program, pokud aerolinky Emirates neobjednají další stroje.

Emirates je největším zákazníkem Airbusu v rámci prodejů A380. Prvním zákazníkem, který získal tento legendární stroj, byly v roce 2007 aerolinky Singapore Airlines. Společnosti Emirates byl první Airbus A380 dodán v roce 2008, o devět let později disponuje Emirates již více než stovkou těchto letounů.

Informaci o možném pozastavení výrobního procesu oznámil obchodní ředitel Airbusu John Leahy. Leahy ale také zároveň pro stanici BBC řekl, že věří v dohodu se společností Emirates, která o několik dní později skutečně byla podepsána. Arabské aerolinie jsou totiž jediným odběratelem, který je schopen obrovské letouny odebírat dlouhodobě.

Ve čtvrtek 18. 1. bylo v centrále společnosti Emirates podepsáno Memorandum o porozumění, jehož obsahem je objednávka 36 letadel A380. Všechna letadla, by společnost měla odebrat po roce 2020.

Objednávka v hodnotě 16 miliard dolarů (331 miliard korun) tak zaručila Airbusu pokračování výroby jeho vlajkové lodi. Vzhledem k zájmu i dalších aerolinek Leahy uvedl, že výroba bude pokračovat minimálně do roku 2030.

Airbus dlouhodobě soutěží s americkým Boeingem, kterého v loňském roce porazil v počtu nově získaných objednávek. Boeing ale stále vede v počtu prodaných strojů. Airbus zvýšil dodávky o čtyři procenta na 718 letadel a dosáhl svého rekordu. Boeing prodal loni 763 letadel a udržel si tak již šestý rok v řadě pozici největšího výrobce letadel na světě.

Model A380 je největší cestovní letadlo s dvěma celoplošnými palubami s kapacitou 575 cestujících a doletem 15 200 kilometrů. Největším letadlem světa ale A380 není, tím je Stratolaunch (čtěte: Největší letadlo světa dokončilo důležité pozemní zkoušky).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V atmosféře jednoho z měsíců existují bouře a deště jako na Zemi. Vědci získali první důkazy

Dům a zahrada

Pořizujeme nové dveře: Jsou lepší levé, nebo spíš pravé?

Cestování

Máte rádi dobrodružství a chcete po světě cestovat opravdu levně? Zkuste plavbu na nákladní lodi

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu