Na oběžnou dráhu byl umístěn další americký špionážní satelit

 Technologie 
19. ledna 2018 10:25 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Raketa Delta IV se špionážní družicí krátce před startem Internet
Americká vláda nechala vynést další špionážní satelit na oběžnou dráhu. Nosná raketa Delta IV s pozorovací družicí na palubě odstartovala v pátek 12.1. z kalifornské vojenské základny Vandenberg Air Force.

Na oběžnou dráhu kolem Země byla minulý týden v pátek umístěna další americká špionážní družice s názvem NROL-47, jejíž přesná činnost ve vesmíru podléhá utajení. Start byl o několik dnů opožděn díky silnému větru.

Pozorovací družice NROL-47 je součástí celé řady podobných objektů ve vesmíru, které spadají pod správu Amerického průzkumného úřadu (NRO). V roce 2017 nechal americký úřad umístit na oběžnou dráhu tři podobné satelity, které vynesla do vesmíru raketa Atlas V.

Nový špionážní satelit byl dopraven na oběžnou dráhu raketou Delta IV z vojenské základny Vandenberg Air Force. Jednalo se o šestatřicátý start této dvoustupňové rakety, která poprvé vzlétla v roce 2002.

Na rozdíl od satelitu Zuma, jehož mise byla opředena doslova tajemstvím, je účel NROL-47 o trochu více předvídatelný (Čtěte: Americká vláda umístila na oběžnou dráhu záhadné přísně tajné zařízení).Z dostupných informací se například ví, že družice bude obíhat proti směru otáčení Země a že takových družic není mnoho. Odborníci se na základě mnoha různých indicií domnívají, že je nejspíše určena k radarovému průzkumu.

Ve stejném týdnu odstartovala také čínská raketa, která dopravila do vesmíru dvě navigační družice Beidou, které se staly součástí rozsáhlé navigační sítě. 

 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít