Na oběžnou dráhu byl umístěn další americký špionážní satelit

Raketa Delta IV se špionážní družicí krátce před startem
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Technologie 
19. ledna 2018 10:25 / Internet
  1   0
Americká vláda nechala vynést další špionážní satelit na oběžnou dráhu. Nosná raketa Delta IV s pozorovací družicí na palubě odstartovala v pátek 12.1. z kalifornské vojenské základny Vandenberg Air Force.

Na oběžnou dráhu kolem Země byla minulý týden v pátek umístěna další americká špionážní družice s názvem NROL-47, jejíž přesná činnost ve vesmíru podléhá utajení. Start byl o několik dnů opožděn díky silnému větru.

Pozorovací družice NROL-47 je součástí celé řady podobných objektů ve vesmíru, které spadají pod správu Amerického průzkumného úřadu (NRO). V roce 2017 nechal americký úřad umístit na oběžnou dráhu tři podobné satelity, které vynesla do vesmíru raketa Atlas V.

Nový špionážní satelit byl dopraven na oběžnou dráhu raketou Delta IV z vojenské základny Vandenberg Air Force. Jednalo se o šestatřicátý start této dvoustupňové rakety, která poprvé vzlétla v roce 2002.

Na rozdíl od satelitu Zuma, jehož mise byla opředena doslova tajemstvím, je účel NROL-47 o trochu více předvídatelný (Čtěte: Americká vláda umístila na oběžnou dráhu záhadné přísně tajné zařízení).Z dostupných informací se například ví, že družice bude obíhat proti směru otáčení Země a že takových družic není mnoho. Odborníci se na základě mnoha různých indicií domnívají, že je nejspíše určena k radarovému průzkumu.

Ve stejném týdnu odstartovala také čínská raketa, která dopravila do vesmíru dvě navigační družice Beidou, které se staly součástí rozsáhlé navigační sítě. 

 

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu