Elektromagnetické dělo americké armády za miliardy nejspíše zůstane u prototypu

Elektromagnetické dělo dokáže vystřelit projektil do vzdálenosti až 140 kilometrů
Loading...
 Vojenství 
09. ledna 2018 13:34 / Internet
  2   0
Poté co za projekt elektromagnetického děla, které má vskutku impozantní parametry, utratilo americké ministerstvo obrany více než 500 milionů dolarů, bylo rozhodnuto, že nejspíše zůstane jediným prototypem. Obrana USA se má opírat o konvenční zaběhnuté technologie.

V roce 2005 zadal Pentagon zbrojařským společnostem General Atomics a BAE Systems úkol v podobě vývoje nové elektromagnetické zbraně, která by se stala hlavní výzbrojí amerických válečných lodí nové generace.

Projekt unikátního elektromagnetického děla amerického námořnictva, které dokáže vystřelit projektil rychlostí 7 700 km/h na vzdálenost neuvěřitelných 140 kilometrů, bude podle nejnovějších zpráv zastaven.

Elektromagnetické zbraně pro střelbu využívají výkonné magnety a silné elektromagnetické pole, pomocí kterého dokáží vystřelit projektil obrovskou rychlostí na dlouhou vzdálenost.

Po dvanácti letech vývoje ale systém stále nesplňuje předepsanou normu 10 výstřelů za minutu, a proto se Pentagon rozhodl projekt pozastavit a přejít na technologii super rychlých střel (Hyper Velocity Projectile – HPV), které používají část programu elektromagnetického děla, projektily jsou ale schopné střílet ze stávajících pětipalcových kanónů.

Cena vývoje tohoto systému se vyšplhala na 500 milionů dolarů. Podle závěrů nejvyššího velení má ale projekt stále daleko ke zbrani připravené k boji a projekt bude na určitou dobu zastaven.

Zatím je velmi nepravděpodobné že elektromagnetické dělo najde cestu do výzbroje amerických lodí do roku 2020. Odborníci ale v reakci na zprávu poznamenali, že je velice nepravděpodobné, že by projekt byl nadobro zrušen, protože technologie nabízí vynikající parametry.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Překvapivý objev v měsíčních kráterech přepisuje teorii o vzniku Měsíce

Dům a zahrada

Jahodník potřebuje péči i po sklizni. Na co nezapomenout, abyste se z plodů těšili i příští rok

Cestování

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují nádhernou přírodu

Zavřít reklamu