Jedna z nejničivějších jaderných zbraní světa je pouhý krok od nasazení

 Vojenství 
05. ledna 2018 10:45 / Lukáš Bauer
  38
📷
2 fotografie v galerii
Rusko dokončilo další testy jedné z nejničivějších jaderných zbraní Internet
Po několikátém odložení se v minulém týdnu uskutečnil test nové mezikontinentální rakety Sarmat SS-X-30, která je nosným prvkem obnovy ruské raketové techniky.

Nová supertěžká termonukleární balistická raketa je po úspěšném testu o krok blíže k ostrému nasazení. Raketa Sarmat SS-X-30 je páteří modernizačního programu přezbrojení raketových vojsk Ruské federace.

Výsledky ani informace o zkouškách nebyly zatím zveřejněny ruským ministerstvem obrany, ale zprávy se objevily v ruských médiích. Podle všech informací byla zkouška nové rakety úspěšná.

Provedený test nebyl plnohodnotným odpalem, ale byl omezen pouze na zážeh prvního stupně rakety. Při tomto typu zkoušek raketa úlétne maximálně několik desítek kilometrů.

Síla rakety Sarmat, kterou NATO eviduje pod označením Satan-2, údajně unese užitečné zatížení až 10 tun. Při této nosnosti bude raketa schopna nést až deset těžkých jaderných hlavic nebo 15 lehčích jednotek s ničivou silou v rozmezí od 150 kt do 1 Mt.

Stejně jako u rakety Bulava určené pro odpal z ponorek ruští úředníci již dříve uvedli, že raketa Sarmat bude schopna proniknout skrze americké protibalistické raketové systémy.

Nová raketa nahradí dnešní balistické střely R-36M (s názvem SS-18 nebo Satan). Mezikontinentální raketa Sarmat má maximální dosah okolo 16 000 kilometrů.

Vývoj balistických raket je ostře sledovaným tématem zejména v souvislosti s řadou testů mezikontinentálních raket v Severní Koreji, které měly v minulém roce za následek výrazné zhoršení situace na Korejském poloostrově.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod