Američtí experti prokázali závažnou chybu v zabezpečení dopravního letounu Boeing

Boeing 757 je podle expertů hacknutelný díky chybám v zabezpečení
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Letectví 
21. prosince 2017 11:00 / Internet
  0   0
Mezinárodní tým expertů prováděl bezpečnostní analýzu komerčního dopravního letounu Boeing 757 a prokázal závažnou slabinu v zabezpečení. Dopravní letadlo je údajně možné kyberneticky nabourat dokonce i za běžného provozu.

Stroj Boeing 757 s dvojicí proudových motorů je konstruován pro krátké a střední lety. První vyrobený letoun tohoto typu se poprvé vznesl do oblak během zkušebního letu 19. ledna 1982 v Rentonu. V České republice tento typ letadla provozovala pouze jediná aerolinka.

„Dostali jsme se k tomu letadlu loni 19. září, o dva dny později jsem ho narušil pomocí vzdáleného hackerského útoku. To znamená, že se letadla nikdo nedotýkal, neměl jsem ani spolupracovníka uvnitř letadla. Měl jsem jen běžné věci, se kterými se člověk může dostat přes bezpečnost – a byl jsem schopen dostat se tak do vnitřních systémů,“ uvedl v prohlášení Robert Hickey, bezpečnostní odborník, který pracuje pro vládu USA.

Analyticko hackerský test byl proveden v areálu letiště v Atlantic City. Detailní informace ohledně simulovaného útoku jsou však z bezpečnostních důvodů utajovány. Hickey mohl pouze zveřejnit to, že letadlo ovlivnil pomocí rádiového spojení.

Zajímavá byla reakce některých odborníků na setkání, během kterého Hickey svůj závěr prezentoval. Někteří lidé říkají, že o tom vědí již roky, což mnozí považují za šokující, zejména piloti několik aerolinek, kteří byli na setkání přítomni.

Celý provoz letecké dopravy se skládá z velice složité infrastruktury a je poměrně těžké synchronizovat zabezpečení jednotlivých částí, které často spravují různé složky celého systému. Zásah do software letadel je navíc velice nákladný a jeho testování může zabrat podle náročnosti až několik let. Pro menší letecké společnosti to může znamenat naprosto neúnosné náklady.

Novější stroje jako Airbus A350 jsou již vyráběny s technologií ochrany proti hackerským útokům, u těchto starších strojů to může být problémem. Programovací nástroje pro vývoj leteckého software uvnitř letadel se za dlouhou dobu výrazně změnil, a proto je nesmírně obtížné do kódů těchto starších letadel zasahovat.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Alpy vydávají artefakty tisíce let uvězněné v ledu. Patřili dávným lovcům

Dům a zahrada

Peroxid vodíku nemusí sloužit pouze k čištění ran. Vybělí i prádlo a zlikviduje plísně

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Zavřít reklamu