Masivní čínské dotace na vývoj elektromobilů přináší ovoce. Mohou ohrozit Teslu?

Čína rozdává výorbcům elektromobilů velmi štědré dotace
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
01. ledna 2018 13:58 / Internet
  0   0
Obrovské čínské dotace pro odvětví elektromobility dodávají automobilům velké tržní výhody. Čínská společnost NIO představila nedávno svoje první sériově vyráběné plně elektrické SUV, které má být vážným konkurentem Tesla X, stojí totiž polovinu.

Čína před několika měsíci oznámila, že se bude snažit postupně snižovat prodeje nových vozidel se spalovacími motory. V souladu s tímto cílem začala čínská vláda poskytovat obrovské dotace společnostem, které vyrábějí elektromobily, přičemž štědré částky mohou dosáhnout až 15 000 dolarů na vozidlo (v přepočtu téměř 320 tisíc Kč).

Nově představené SUV s názvem ES8 bude začínat s cenovkou 67 675 dolarů (přibližně 1,44 milionu korun), což je polovina počáteční ceny Tesla Model X, která se v Číně prodává za 126 470 dolarů.

Model ES8, který je k dispozici pouze v Číně, je sedmimístný elektrický vůz, který může dosáhnout rychlosti 100 km/h za 4,4 sekundy. Je vybaven moderním asistenčním systémem řidiče, který obsahuje 23 senzorů, včetně trifokální čelní kamery, čtyř vnějších kamer, pěti radarových senzorů, 12 ultrazvukových senzorů a kamery řidiče.

Model ES8 je vybaven systémem AI s názvem NOMI. NOMI dokáže regulovat vnitřní teplotu ES8, zastávat funkci navigátora, komunikovat s řidičem a dokonce i pořizovat fotografie ve vysokém rozlišení.

Nabíjení ES8 s využitím nabíjecí stanice NIO trvá pouhé 3 minuty. Společnost NIO se sídlem v Šanghaji, založená v roce 2014, se také rozhodla zlepšit čínskou infrastrukturu pro dobíjení automobilů a zahájit výstavbu 1 100 napájecích stanic napříč Čínou do roku 2020.

Zda se tedy ES8 stane opravdu rovnocenným konkurentem Tesly se ukáže v brzké době. Odborníci předpokládají, že k utlumení prodejů Tesly vzhledem k rostoucí poptávce dojít nemůže, pokud tedy amerického výrobce nepotkají problémy, které se vyskytly s produkcí Model 3. Více o problémech s výrobou nového vozu Tesla se dočtete zde.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Speciální gravitační detektor zachytil extrémně vzácné kosmické signály. Mohou pocházet z počátků...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu