České Tatrovky odvádí těžkou práci ve švédských měděných dolech

Vozy českého výrobce Tatra Trucks pomáhají v měděných dolech ve Švédsku
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
01. ledna 2019 10:29 / Tatra Trucks
  24   3
Automobilka Tatra patří k nejstarším na světě a vozy tohoto českého výrobce se proslavily doslova po celém světě. Najít je můžeme také například ve švédských měděných dolech, v jejichž těžkých podmínkách tatrovky vynikají díky své spolehlivosti a vysoké odolnosti.

V severním Švédsku ve městě Galliväre se nachází jeden z největších evropských měděných dolů Aitik. Tento povrchový důl byl uveden do provozu v roce 1968 a dosahuje hloubky 490 metrů pod úroveň terénu. Na těžbě měděné rudy se zde velkou mírou podílejí vozidla značky Tatra.

Vytěženou měděnou rudu nejprve vyvážejí z dolu na povrch obrovské dumpery. Poté je v úpravně separována z horniny měď a další prvky. Tatry pak dopravují na skládku hlušinu, které uvezou až 32 tun.

Kolem dolu Aitik je velmi těžký terén, který kromě značných převýšení zahrnuje i hluboké bahno nebo naopak ostré kameny. Tatry si s danými extrémními podmínkami dokáží poradit a díky tatrováckému podvozku s centrální nosnou rourou a výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami mohou zdolávat nástrahy těžkého terénu rychle a bez otřesů.

Tatrovky do Gällivare dodala kopřivnická společnost Tatra Trucks prostřednictvím švédského dealera v počtu 18 kusů a jsou zde provozovány specializovanými dopravními firmami. Jedná se konkrétně o vozy Tatra Phoenix Euro 6 v provedení 8 x 8 s motory Paccar MX13 o výkonu 375 kW, s maximální výbavou a převodovkami Allison nebo ZF. Nástavby dodala společnost VS-Mont.

Mimo těžební sezonu jsou vozy využívány i k dalším projektům, které vyžadují přesuny desítek tun materiálu v těžkém terénu, například stavby větrných elektráren. Tatry jsou zde velmi oblíbené i proto, že oproti dumperům nabízejí výrazně nižší náklady na převoz jedné tuny materiálu. Celá tatrovácká historie a mnoho dalších revolučních českých výrobků bylo nedávno k vidění v pražském muzeu.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Jsme na prahu dalšího evolučního skoku? Pokud se umělé dělohy stanou samozřejmostí, tak ano

Dům a zahrada

Oblékněte obyčejný plastový truhlík nebo květináč do dřevěného kabátu

Cestování

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na chorvatský ostrov Vis

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu