České Tatrovky odvádí těžkou práci ve švédských měděných dolech

 Auto-Moto 
01. ledna 2019 10:29 / Lukáš Bauer
  3
📷
3 fotografie v galerii
Vozy českého výrobce Tatra Trucks pomáhají v měděných dolech ve Švédsku Tatra Trucks
Automobilka Tatra patří k nejstarším na světě a vozy tohoto českého výrobce se proslavily doslova po celém světě. Najít je můžeme také například ve švédských měděných dolech, v jejichž těžkých podmínkách tatrovky vynikají díky své spolehlivosti a vysoké odolnosti.

V severním Švédsku ve městě Galliväre se nachází jeden z největších evropských měděných dolů Aitik. Tento povrchový důl byl uveden do provozu v roce 1968 a dosahuje hloubky 490 metrů pod úroveň terénu. Na těžbě měděné rudy se zde velkou mírou podílejí vozidla značky Tatra.

Vytěženou měděnou rudu nejprve vyvážejí z dolu na povrch obrovské dumpery. Poté je v úpravně separována z horniny měď a další prvky. Tatry pak dopravují na skládku hlušinu, které uvezou až 32 tun.

Kolem dolu Aitik je velmi těžký terén, který kromě značných převýšení zahrnuje i hluboké bahno nebo naopak ostré kameny. Tatry si s danými extrémními podmínkami dokáží poradit a díky tatrováckému podvozku s centrální nosnou rourou a výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami mohou zdolávat nástrahy těžkého terénu rychle a bez otřesů.

Tatrovky do Gällivare dodala kopřivnická společnost Tatra Trucks prostřednictvím švédského dealera v počtu 18 kusů a jsou zde provozovány specializovanými dopravními firmami. Jedná se konkrétně o vozy Tatra Phoenix Euro 6 v provedení 8 x 8 s motory Paccar MX13 o výkonu 375 kW, s maximální výbavou a převodovkami Allison nebo ZF. Nástavby dodala společnost VS-Mont.

Mimo těžební sezonu jsou vozy využívány i k dalším projektům, které vyžadují přesuny desítek tun materiálu v těžkém terénu, například stavby větrných elektráren. Tatry jsou zde velmi oblíbené i proto, že oproti dumperům nabízejí výrazně nižší náklady na převoz jedné tuny materiálu. Celá tatrovácká historie a mnoho dalších revolučních českých výrobků bylo nedávno k vidění v pražském muzeu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet