Poprvé v historii vynesla raketa SpaceX do vesmíru vojenskou družici

 Letectví 
29. prosince 2018 09:10 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru vojenské zařízení Internet
Nosná raketa soukromé společnosti SpaceX vůbec poprvé ve své historii dopravila do vesmíru vojenské zařízení. Na oběžnou dráhu kolem Země pomohla armádnímu satelitu, který je součástí navigačního systému GPS.

Nosná raketa společnosti SpaceX koncem minulého týdne úspěšně vynesla na oběžnou dráhu Země americkou vojenskou družici navigačního systému GPS. Jde o první vesmírnou misi zmíněné společnosti ve službách národní bezpečnosti USA.

Raketa Falcon 9 odstartovala z floridského Mysu Canaveral a na palubě nesla družici GPS za přibližně půl miliardy dolarů, kterou sestrojila společnost Lockheed Martin. Čtyři předešlé pokusy včetně sobotního však museli z povětrnostních a technických příčin zrušit.

Nedělní start je důležitým vítězstvím pro tuto soukromou společnost, která se roky snažila dostat na lukrativní trh vesmírné spolupráce s armádou. V roce 2014 zažalovala americké vzdušné síly ohledně udělení multimiliardových kontraktu na 36 raketových startů společnosti United Launch Alliance (ULA), kterou tvoří partnerství Lockheed a Boeingu.

Rok poté společnost SpaceX žalobu stáhla, protože vzdušné síly přislíbily, že na zakázku vypíší kontrakt. SpaceX následně získala kontrakt za 83 milionů dolarů na vynášku 32 družic třetí generace systému GPS, které budou mít životnost 15 let.

Všechny vyrobí společnost Lockheed Martin, která se vzdušnými silami uzavřela smlouvu ve výši 12,6 miliardy dolarů. Další družici vynesou do vesmíru v polovině následujícího roku. Dále čtěte: (Americká sonda InSight umístila na povrch Marsu speciální přístroj).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Tech

Sovětské monstrum: Zlověstně vypadající stroj byl určen pro bleskový transport vojáků k invazi do Evropy