Konec hrůzostrašných incidentů: Unikátní způsob ochrany před žraloky

 Technologie 
24. prosince 2018 10:28 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Drony budou v Austrálii chránit návštěvníky pláží před žraloky Internet
Návštěvníky australských pláží trápí potíže se žraloky, které se leckdy nevyhnou ani hrůzostrašným incidentům. Pobřežní hlídky se proto rozhodly najít způsob, jakým návštěvníky před žraloky chránit. Využijí k tomu speciální drony, které budou žraloky v moři aktivně vyhledávat a vydají včasné varování pobřežní stráži.

Pobřežní stráže Austrálie začaly od poloviny minulého měsíce sledovat pláže pomocí bezpilotních dronů, které jsou vybaveny kamerami s vysokým rozlišením a speciálními funkcemi. Díky těmto kamerám je pobřežní hlídka schopna zavčasu lokalizovat blížícího se žraloka a včas upozornit nebo evakuovat lidi, kteří jsou v ohrožení.

Díky speciálním kamerám pro vyhledávání cílů, které jsou převzaty od armády, jsou drony schopné rozeznat až 16 různých objektů od několika druhů žraloků a velryb, po delfíny nebo některé typy lodí. Pokud některý z těchto cílů bezpilotní letoun lokalizuje, ihned upozorní centrálu a záznam se objeví také na chytrých hodinkách plavčíků.

Speciální kamery jsou schopné identifikovat cíle do hloubky až devíti metrů, díky tomu jsou schopny pokrýt většinu sledovaného území. Dron na základě vyhodnocení situace také může dostat povel a bleskově shodit do vody záchranné vybavení.

Za první tři týdny, po které jsou drony v provozu, již upozornily na několik potenciálních nebezpečí. Začátkem prosince byla dokonce evakuována skupina surfařů, když hlídkující dron zaregistroval blížícího se třímetrového žraloka.

Toto technologicky zajímavé a velmi efektivní řešení poskytuje australským úřadům elegantní způsob, jak předejít nepříjemným incidentům se žraloky. Dříve se pro ochranu používaly pobřežní sítě, ale časem se ukázalo, že v nich zahyne mnoho mořských tvorů, včetně delfínů a velryb. Nejen Austrálie, ale i další pobřežní státy tedy hledají alternativní řešení.

Podle australských statistik bylo během posledních padesáti let zaznamenáno 47 smrtelných útoků žraloka na člověka. Jedná se tedy v průměru o jednoho člověka ročně a odborníci správně připomínají, že mnohem více lidí utone. Pravděpodobnost útoku žraloka je velmi malá. Dále čtěte: (Z kosmodromu na Novém Zélandu odstartovala další významná výzkumná mise).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet