Záhadná díra v plášti ISS nemohla být vyvrtána zevnitř, jak se původně uvádělo

 Letectví 
13. prosince 2018 09:31 / Lukáš Bauer
  10
📷
1 fotografie v galerii
Mezinárodní vesmírná stanice ISS byla v ohrožení Internet
V létě byla v trupu Mezinárodní vesmírné stanice ruskými kosmonauty odhalena záhadná trhlina v podobě několik milimetrů velkého otvoru, kterým z orbitálního komplexu unikal vzduch. Bezpečnost ISS tím byla vážně ohrožena a trhlina byla provizorně opravena. Nyní Rusové přicházejí s tvrzením, že tuto díru mohl někdo vyvrtat zevnitř.

Během letních měsíců pořídili ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev během téměř osmihodinové pracovní směny vně Mezinárodní vesmírné stanice záhadný otvor v plášti ruské lodě Sojuz MS-09. Od té doby se spekuluje, kdo díru do pláště udělal a Rusové nyní přicházejí s teorií, že otvor mohl někdo vyvrtat zevnitř.

Ruští astronauti tehdy pořídili záběry otvoru, odeslali je k expertní analýze a otvor hermeticky uzavřeli. Jejich náročná směna trvala bezmála osm hodin a málem pokořili rekord v pobytu kosmonautů v otevřeném prostoru.

Původní vysvětlení znělo, že díru do pláště mohl udělat meteorit, pozdější vyšetřování však ukázalo, že otvor v plášti způsobil vrták, tedy byl způsoben člověkem. Experti tehdy určili, že otvor byl vyvrtán zevnitř lodi a krátce poté se na ruských sociálních sítích objevily spekulace o tom, že se jedná o americkou sabotáž.

Jako důvod údajného jednání amerických astronautů mělo být vynucení dřívějšího návratu na Zemi jednoho z nich kvůli nemoci. Nové poznatky z obhlídky záhadné trhliny však naznačují, že nemohla být vyvrtána zevnitř, protože na ochranném štítu a izolaci, kterou museli tehdy kosmonauti odřezat, nezaznamenali žádné stopy po vrtáku.

Vzorky se mají vrátit na Zemi 20. prosince a podle expertů zatím nelze vyloučit žádnou z variant. Kosmickou lodí Sojuz MS-09 se mají 20. prosince vrátit Prokopjev, americká astronautka Serena Auňónová Chancellorová a německý astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Alexander Gerst. Dále čtěte: (Start rakety s tajným nákladem byl zrušen několik vteřin před zahájením).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít