Jak vylepšit zvuk při natáčení

 Technologie 
29. listopadu 2018 09:36 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Ani u drahých foťáků vnitřní mikrofony příliš dobře nenahrávají Pixabay
Dnes už skoro každý točí nějaké video. Problém je v tom, že ne každý ví, jak zařídit, aby byl záznam kvalitní po všech stránkách. A tou důležitou složkou je i zvuk.

Zatímco kvalita obrazu průběžně roste díky dostupnosti stále kvalitnějších snímacích čipů i díky dostupnosti techniky, která dříve patřila jen profesionálům, mnozí zapomínají na to, že podobnou péči je vhodné věnovat i zvukové složce záznamu. Takže i když si koupíte skvělou zrcadlovku a pustíte se do natáčení, ještě není dobrý výsledek zaručen.

Zapomeňte na vestavěné mikrofony

Vestavěné mikrofony, zejména u zrcadlovek a dalších fotoaparátů, se k natáčení videa se zvukem opravdu nehodí. Výstup obvykle působí jako z krabice. V záznamu jsou jasně slyšitelné zvuky zaostřovacího motorku, cvakání tlačítek a přepínačů na fotoaparátu a další nežádoucí zvuky, které výsledný dojem degradují. Videokamera na tom bývá o poznání lépe, ale i pro ni platí, že může zachytit zvuky vnitřních motorků zoomu a samozřejmě jiné nežádoucí ruchy.

Externí mikrofon

Nejjednodušším řešením je zakoupení externího mikrofonu, který slouží k připojení na fotoaparát či kameru. Používají se obvykle sáňky na blesk. Mikrofon má výstup na 3,5 mm jack. Za předpokladu, že váš fotoaparát vstup má, je to opravdu velmi jednoduché. Existují mikrofony stereofonní, monofonní, směrové, prostorové. Vybrat si musíte podle svých potřeb. Často je vhodné si koupit pro různé příležitosti různé mikrofony. Cena začíná zhruba na 1 500 Kč a plynule stoupá. Doporučujeme vybraný produkt vždy vyzkoušet s vaším zařízením, abyste si srovnali kvalitu nahrávání.

V některých případech je možné umístit mikrofon i na stativ blíž ke snímané scéně a propojit ho s fotoaparátem či kamerou dlouhým vodičem. Pak získáme pochopitelně detailnější nahrávku zvuku.

Externí rekordér

Ještě lepším řešením může být externí rekordér. Užije ho také ten, kdo nemá na svém zařízení vstup na externí mikrofon. Rekordér bývá vybaven mikrofony i dalšími vstupy. Může být stereofonní, ale bývají i rekordéry, které umí natáčet více stop, takže mohou sloužit jako jednoduchá nahrávací studia. Nepříjemností tohoto způsobu je následná nutnost správné synchronizace zvuku a videa. Některé programy to umí vyřešit samy, ale většinou je vhodné natáčet pomocí klapky a potom ve střihacím programu synchronizaci doladit ručně. Externí rekordér můžete umístit na vhodné místo a spustit. Kamera může být třeba na konci sálu, nebo na jiném vhodném místě, kde neruší.

Softwarová úprava

Někdy pomůže i softwarová úprava nasnímaného zvuku. Dnešní programy umí hotové divy. Vyzkoušejte si proto různé zvukové efekty ve střižnách nebo využijte jiné vhodné programy na úpravy audia. Výsledek vás může velmi mile překvapit. A vaše amatérské video se tím dostane na mnohem vyšší úroveň. Pokud si nejste jisti v kvalitě obrazu, můžete se ještě inspirovat článkem zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Celulitida trápí ženy bez ohledu na věk i postavu. Tělu je potřeba dodávat živiny, které jsou účinné...

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty