Vesmírná sonda InSight má již brzy dosednout na povrch Marsu

 Technologie 
24. listopadu 2018 16:00 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Vesmírná sonda InSight bude provádět výzkum pod povrchem Marsu Internet
Americká vesmírná sonda InSight má během pondělí dosednout na povrch Marsu. Nyní sonda provedla v pořadí již pátou korekci kurzu a připravuje se na finální manévry. Americký národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) o tom informoval na svém twitterovém účtu.

Americký národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nyní provedl v pořadí již pátou korekci kurzu sondy InSight před přistáním na povrchu rudé planety. Poslední úprava kurzu bude následovat ještě den před přistáním. NASA o tom informovala na svém twitterovém účtu.

Vesmírná mise InSight bude jako první v historii zkoumat planetu Mars pod jejím povrchem. Doteď totiž probíhal veškerý výzkum rudé planety pouze na povrchu. Sonda dosedne na povrch planety v oblasti zvané Elysium Planitia.

V minulosti se o přistání na Marsu pokoušel také evropsko-ruský experimentální modul Schiaparelli, který se během přistávacího manévru roztříštil o povrch. Zatím poslední přistání na povrchu Marsu provedli Američané v roce 2012, kdy na povrch planety dosedlo vozítko Curiosity.

Modul InSight nese na palubě několik speciálních přístrojů s citlivými senzory, s jejichž pomocí bude měřit tepelné proudění pod povrchem Marsu. Stejně tak bude sonda zaznamenávat zemětřesení a sledovat výkyvy v oběžné dráze kolem Slunce. Speciální vrtné zařízení umožní sondě měřit v hloubce až 4 metry pod povrchem. Vědci tímto měřením chtějí získat cenné údaje o vlastnostech jádra rudé planety a porovnat je s vlastnostmi jádra Země.

Projekt InSight představuje také první misi k jiné planetě, jež odstartovala z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. Všechny takové mise doposud v USA začínaly z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Novinkou je i první zkouška technologie malých družic CubeSat v hlubokém vesmíru. Dále čtěte: (Tento speciální letoun může strávit ve vzduchu celé měsíce bez nutnosti přistání).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná