Sovětské kosmické monstrum s názvem Buran mělo zničit americký vesmírný program

Sovětský raketoplán odstartoval do vesmíru před třiceti lety
 Letectví 
16. listopadu 2018 14:22 / Internet
  3   10
Raketoplány jsou známé zejména v souvislosti s americkou NASA, ale už mnohem méně lidem zůstal v paměti ruský ekvivalent s názvem Buran. Tento sovětský raketoplán však uskutečnil pouze jediný vesmírný let v roce 1988.

Raketoplán neměla jen americká NASA, ale také Sovětský svaz, který v osmdesátých letech postavil raketoplán s názvem Buran. Tento sovětský ekvivalent raketoplánu amerického programu Space Shuttle uskutečnil svůj první a jediný let do vesmíru 15. listopadu roku 1988, nikdy však s lidskou posádkou.

Během třiapůlhodinového letu raketoplán Buran dvakrát obkroužil Zemi, přičemž byl řízen automatickým systémem s pomocí pozemního operačního střediska. Na oběžnou dráhu raketoplán vynesla sovětská raketa Eněrgija.

Po dokončení zkušebního letu raketoplán bez problémů přistál na přistávací dráhu kosmodromu Bajkonur v kazašské stepi. Tento úspěch však už dále nepokračoval, protože program sovětského raketoplánu byl záhy ukončen s pádem Sovětského svazu.

Ještě v roce 1989 byl Buran představen na pařížském aerosalonu, kde vzbudil zaslouženou pozornost. Během zpáteční cesty z Paříže do Moskvy dokonce na hřbetě obřího dopravního letounu Antonov An-225 Mrija zavítal i na pražské ruzyňské letiště.

V rámci vývoje sovětského raketoplánu vzniklo celkem deset exemplářů Buranu, které sloužily pro nejrůznější zkoušky. Některé byly využity pro testy pevnosti v kosmickém prostředí, jiné pro ověření letových schopností. Na světě dnes existují poslední dva exempláře tohoto stroje.

První z nich je od roku 1997 atrakcí v moskevském Gorském parku. Tento raketoplán je prakticky totožný s tím, který v roce 1988 obletěl Zemi. Druhý dochovaný exemplář je umístěn v leteckém muzeu v německém Sinsheimu. Tento stroj je vybaven proudovými motory a v rámci zkoušek podnikl celkem 34 letů.

Jediný z deseti strojů, který navštívil vesmír, byl léta uskladněn v jednom z hangárů v kosmodromu Bajkonur. Díky nedostatku finančních prostředků na opravy se však propadla střecha haly a raketoplán prakticky zničila. Během incidentu zahynulo také několik dělníků.

Po pádu Sovětského svazu byl ukončen také provoz nejsilnější sovětské kosmické rakety Eněrgija. Tu Sověti vyzkoušeli dvakrát, poprvé už rok a půl před startem Buranu, když do vesmíru vynesla maketu osmdesátitunové vojenské družice Poljus konstruované pro sovětskou verzi programu hvězdných válek. Dále čtěte: (SpaceX staví miniaturu meziplanetární rakety BFR. Základem bude známá technologie).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Jsme na prahu dalšího evolučního skoku? Pokud se umělé dělohy stanou samozřejmostí, tak ano

Dům a zahrada

Co byste si s sebou rozhodně měli vzít ze svého prvního bytu

Cestování

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na chorvatský ostrov Vis

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu