Tesla Roadster dosáhl nejvzdálenějšího bodu od Slunce

Starman ve své Tesle Roadster krátce po vynesení na oběžnou dráhu
 Letectví 
13. listopadu 2018 10:27 / Internet
  4   1
Vůz Tesla Roadster, který byl společností SpaceX vynesen do vesmíru, dosáhl nejvzdálenějšího bodu od Slunce. Na své vesmírné pouti ale pokračuje směrem k samotnému okraji naší Sluneční soustavy, kde zmizí v hlubinách vesmíru.

Vozidlo Tesla Roadster bylo se svým řidičem Starmanem vyneseno do vesmíru letos 6. února při slavnostním startu nové rakety Falcon Heavy a od té doby urazilo pořádnou vzdálenost. Nyní se nachází v nejvzdálenějším bodu ke Slunci a pokračuje na své pouti k okraji Sluneční soustavy.

Nyní se tak vesmírný sportovní automobil nachází ve vzdálenosti 1,66 astronomických jednotek (AU). Jednotka AU vyjadřuje průměrnou vzdálenost Země-Slunce, což je 149,6 milionu kilometrů).

Vesmírnou pozici Tesly je podle odborníků možné určit s přesností na jeden den. V prvních týdnech sledovaly roadster teleskopy NASA, od konce března však neexistují žádné aktualizace a jeho pozice je určována na základě výpočtů.

V současné době by Teslu mohl pozorovat pouze Hubbleův teleskop, který se nedávno vrátil zpět do provozu poté, co mu selhal gyroskop. V současné době by pro teleskop mělo být poměrně snadné Teslu objevit, protože pro něj představuje ekvivalent přibližně 15kilometrového tělesa v Kuiperově pásu.

Bohužel, Hubble nemůže trávit čas hledáním roadsteru, protože ho čekají mnohem důležitější úkoly, které potřebuje v rámci své mise ve vesmíru plnit. Satelit je primárně určen pro vyhledávání exoplanet a pozorování jasných objektů ve vesmíru. Dále čtěte: (SpaceX staví miniaturu meziplanetární rakety BFR. Základem bude známá technologie).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu