Rusko zveřejnilo závěry vyšetřování. Sojuz se zřítil kvůli vadné součástce
Ruské vyšetřování havárie Sojuzu, jehož posádka po incidentu přistála v kazašské stepi, je u konce. Původně se v rámci vyšetřování hovořilo o lidské chybě při montáži, ale oficiálním závěrem vyšetřovatelů je vadný senzor, který dohlíží na správné oddělení urychlovacích stupňů rakety.
Podle ruských médií již začaly práce, které mají zaručit, že se podobná situace nebude v budoucnu nikdy opakovat a lety s lidskou posádkou budou opět bezpečné. Z počátku se přitom v ruském kosmickém průmyslu mluvilo o chybách při práci, k nimž došlo v rámci montáže rakety na Bajkonuru.
Oficiální závěry vyšetřování ale nakonec ukázaly na senzor. Důvod selhání této klíčové součásti zatím nebyl zveřejněn, stejně jako rozsah viny této součástky na celém incidentu. Ruský kosmický průmysl v posledních letech dostal několik tvrdých ran a v rusku panují obavy o světovou důvěru v ruské kosmické technologie.
Posádka havarovaného Sojuzu složená z ruského kosmonauta Alexeje Ovčinina a Američana Nicka Haguea kritické chvíle ve zdraví přežila. O termínu jejich opakovaného startu zatím není nic bližšího známo, hovoří se o jaru 2019.
Tato nehoda ale rozhodně nebyla první problém, Rusko se už zhruba sedm let potýká s vážnými poruchami kosmické techniky. Minulý týden byl ke dvěma letům vězení odsouzen řídicí pracovník závodu ve Voroněži, který údajně porušením technologických pravidel ohrozil úspěšnost startů ruských kosmických raket. Dále čtěte: (NASA se podařilo po několika dnech obnovit základní funkce vesmírné rentgenové observatoře Chandra).