Zbytky americké legendární rakety Saturn V ležely desítky let na dně oceánu. Nyní jsou k vidění na výstavě

Saturn V byla nejsilnější raketa, která kdy vzlétla do vesmíru
 Letectví 
08. května 2018 09:33 / Internet
  0   0
Všichni fandové kosmonautiky vzpomínají na legendární vesmírnou raketu Saturn V, která byla součástí misí Apollo. Tato raketa byla také nejsilnější, která kdy vzlétla do vesmíru. Některé části z celkem třinácti raket Saturn V vyzvedl miliardář Jeff Bezos ze dna oceánu a právě tyto části jsou nyní k vidění na brněnské výstavě.

Slavná raketa Saturn V se stala legendou svou účastí na misích Apollo, stejně jako svou velikostí a výkonem. Je to totiž stále jediný stroj v historii vesmírných letů, který dokázal na oběžnou dráhu dopravit až 140 tun nákladu. Oproti tomu nejsilnější raketa současnosti Falcon Heavy může vynést necelou polovinu.

Do vesmíru jich vyslala NASA celkem 13. První dva stupně těchto raket končily po splnění své funkce v moři. Přibližná poloha těchto částí byla známa, čehož se před časem chytil známý miliardář a zakladatel Amazonu Jeff Bezos, který některé z nich ze dna vyzdvihl.

„Jaké neuvěřitelné dobrodružství! Právě teď míříme zpět na mys Canaveral a završujeme tak tři týdny na moři, kdy jsme pracovali v hloubce téměř tří mil. Našli jsme toho tolik! Viděli jsme úžasný podvodní svět: fantastickou zahradu plastik zkroucených motorů F1, která vypráví příběh o prudkém a plamenném konci těch, kteří byli svědky programu Apollo, “ uvedl v březnu Bezos na svém blogu.

Během tehdejší výpravy její účastníci s radostí zjistili, že se jim náhodou povedlo vylovit motory rakety Saturn V, která vynesla k Měsíci Apollo 11. Tato mise se zapsala do historie tím, že se jednalo o první výpravu člověka s přistáním na Měsíci. Jedná se tedy o skutečně triumfální historický kousek, který se expedici povedlo ze dna vylovit.

Nikoho ani nenapadlo, že by je někdo mohl kdy vylovit, sama NASA totiž neměla na vylovení dost peněz. Kousek z této legendární rakety je nyní k vidění i na výstavě Cosmos Discovery v Brně. Díky Jeffu Bezosovi, který mimo jiné vlastní také vesmírnou společnost Blue Origin, se tak lidé mohou podívat na část historie vesmírných letů (čtěte: Největší rival SpaceX staví svou vlastní znovu použitelnou raketu. Startovat bude příští rok).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu