Postel pro každého cestujícího? Airbus připravuje revoluci v letecké dopravě

Airbus A330 by mohl nabízet lůžka i pro cestující v třídě ekonomy
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Letectví 
28. dubna 2018 10:12 / Shutterstock
  1   0
Airbus plánuje předělat, respektive upravit zavazadlový prostor v letadlech tak, aby tam mohla být umístěna lůžka pro cestující. Převratná novinka, která by mnohým výrazně zpříjemnila lety, by se měla v jedné z modelových řad Airbusu objevit už za dva roky.

Postele v letadlech by tak už nebyly jen privilegiem majetných cestujících. Airbus oznámil, že od roku 2020 by mohl aerolinkám nabídnout nový hybridní druh letadel s lůžky v prostoru, který dnes slouží pro přepravu zavazadel. Na vývoji nového konceptu Airbus spolupracuje s francouzskou firmou Zodiac Aerospace. V upraveném zavazadlovém prostoru by se podle návrhu nemusely nacházet jen postele, ale například i dětské koutky nebo zasedací místnosti.

Hybridní koncept plánuje Airbus vyvíjet pro modelovou řadu letadel A330. Malé kabinky s patrovými lůžky by zabíraly jen část zavazadlového prostoru. Zbytek by sloužil, tak jak je tomu dnes, na přepravu velkých zavazadel. Výhodou pro aerolinky má být modulární úprava zavazadlového prostoru.

Postele či zasedací místnosti budou součástí jakýchsi modulů, které by letecká společnost v případě potřeby mohla z letadla odstranit a prostor použít pouze pro přepravu zavazadel. "Na tento koncept úpravy letounu jsme získali pozitivní odezvu od několika leteckých společností," uvedl Geoff Pinner z Airbusu. O plánech na revoluční přepravu cestujících jsme psali zde.

Lůžka by byla v modulech umístěna nad sebou, podobně jako patrové postele v hostelech. Jak pro CNN uvedl mluvčí Airbusu, Jacques Rocca, cena modulů zatím nebyla stanovena a nabízené budou výlučně jako doplněk při letech na dlouhé vzdálenosti. "Cestující si zakoupí standardní letenku s přiděleným sedadlem a za postel v podpalubí si bude moci připlatit. Cenu si budou určovat letecké společnosti,"píše server CNN.

Pro ty, kteří trpí klaustrofobií, hodlají konstruktéři do modulů umístit speciální virtuální „okna“ s LCD displejem.

Letecké společnosti, které projeví zájem, si budou moci po roce 2020 objednat nová letadla přizpůsobená pro umístění modulů s lůžky. Možné bude i požádat o úpravu již existujících letadel typu A330. V současnosti jich je v provozu více než 1 300.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Jak pěstovat krásné fuchsie. Zvládnou to i méně zkušení pěstitelé

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu