Vesmírná společnost SpaceX odhalila část pro výrobu obří rakety BFR. Velikost zařízení je ohromující

Elon Musk chce využít raketu BFR jako nejrychlejší pozemský dopravní prostředek všech dob
Loading...
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Technologie 
14. dubna 2018 09:25 / SpaceX
  0   0
V roce 2016 miliardář a zakladatel společnosti SpaceX oznámil budoucí přírůstek do rodiny raket Falcon v podobě Interplanetary Transport System (ITS). Tato obrovská raketa, která je dnes známější pod názvem Big Falcon Rocket (BFR), je již nějakou dobu ve výrobě. Společnost nyní odhalila klíčovou součást pro její výrobu, jejíž rozměry jsou fascinující.

Od doby, kdy Elon Musk oznámil, že bude SpaceX vyvíjet BFR, celý svět netrpělivě očekává každou zprávu týkající se tohoto obra mezi raketami. Musk nedávno také oznámil, že BFR bude připravena provádět orbitální lety již v roce 2020. Podle posledního příspěvku z Instagramu na vývoji rakety inženýři SpaceX skutečně usilovně pracují. Klíčová součást pro výrobu rakety, kterou Elon Musk zveřejnil, je vskutku obrovské zařízení, které dokonale ilustruje budoucí rozměry BFR.

Na obrázku v galerii je vidět jakási forma, kterou SpaceX použije k výrobě trupu rakety z kompozitních materiálů, které jsou lehčí než tradiční materiály a velice pevné. Flexibilní pryskyřice z uhlíkových vláken se na obrovské formě budou vrstvit a následně se zahřeje, aby se vlákna dokonale propojla v extrémně odolný materiál.

Z velikosti této formy si lze udělat poměrně jasnou představu o tom, jak velká raketa BFR ve skutečnosti bude. SpaceX pro lepší představu vedle výrobní formy umístila automobil Tesla.

Podle specifikace SpaceX bude BFR měřit neuvěřitelných 106 metrů a na nízkou oběžnou dráhu bude schopna dopravit náklad o váze 150 000 kilogramů což je téměř 2,5krát tolik, kolik unese nejsilnější raketa současnosti Falcon Heavy.

Kromě kolonizace Marsu chce Musk v příštím desetiletí raketu využít pro vesmírnou turistiku a dokonce i pro ambiciózní projekt raketové pozemské dopravy. Díky této raketě chce až desetkrát zkrátit čas, potřebný k přepravě osob mezi kontinenty, jak znázorňuje společnost na videu.

Společnost SpaceX je největším průkopníkem v oblasti recyklovatelných raketových systémů, které výrazně snižují náklady na dopravu do vesmíru. Oproti jiným raketám také využívá zcela jiný typ pohonných systémů, které jsou klíčem k úspěchu (čtěte: Proč SpaceX raději používá větší počet menších motorů namísto větších).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Existují důkazy, že na Marsu jsou aktivní sopky, což zvyšuje šanci na jeho nedávnou obyvatelnost

Dům a zahrada

Když není nádobí vytažené z myčky dokonale čisté, možná děláte některou z chyb

Cestování

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Zavřít reklamu