Kamkoli na světě za hodinu? Elon Musk tvrdí, že to dokáže

 Letectví 
06. dubna 2018 12:15 / Karel Kovka
  2   0
📷
1 fotografie v galerii
Concorde je stále držitelem rekordu za oblet zeměkoule Shutterstock
Cestování je v dnešní době čím dál rychlejší. Technický pokrok zkrátil vzdálenosti a i vzdálené destinace jsou dnes bez potíží dostupné i pro běžného turistu. Ale jak dlouho vlastně může trvat cesta kolem světa?

Když se v září roku 1519 vydával Fernao de Magalhaes na svou výpravu s cílem nalézt cestu z Atlantického do Tichého oceánu, ještě netušil, že sice objeví průliv pojmenovaný později jeho jménem, ale že obeplutí světa bude trvat 3 roky a cestou zemře většina posádky i sám věhlasný mořeplavec. 

Když se anglický džentlmen Phileas Fogg ve slavném románu Julese Verna dočte o otevření nové železniční tratě v Indii a spočítá si, že díky tomu je nyní možno vykonat cestu kolem světa během osmdesáti dnů, uzavře velkolepou sázku, kterou, jak známo, vyhraje.

S rozvojem letectví se pochopitelně čas potřebný k cestě kolem světa dramaticky zkrátil. Jako první obletěli zeměkouli američtí letci v roce 1924. Potřebovali 175 dní. O pět let později pak německá vzducholoď Zeppelin tuto dobu zkrátila na pouhých 21 dní.

První nonstop oblet zeměkoule bez mezipřistání, ovšem s tankováním za letu, uskutečnil v roce 1949 americký bombardér B-50 Superfortress, který potřeboval už jenom 94 hodin.

Bájný civilní nadzvukový letoun Concorde se zapsal mezi rekordmany v roce 1995, kdy obletěl zeměkouli za něco málo pod 32 hodin (31 hodin a 27 minut). Měřil se přitom celkový čas, od startu v Paříži až po opětovné přistání v Paříži včetně všech mezipřistání.

Ovšem v okamžiku, kdy se lety dostaly mimo zemskou atmosféru, na oběžnou dráhu Země, se časy potřebné k obletu zeměkoule počítají už v minutách. Astronauti na Mezinárodní kosmické stanici obíhají Zemi každých 92 minut. O termonukleárním pohonu kosmických lodí se můžete dočíst v tomto článku.

A známý americký podnikatel, vynálezce a filantrop Elon Musk, zakladatel kosmické společnosti SpaceX, je přesvědčen, že v nedaleké budoucnosti budou jeho civilní rakety schopné dopravit cestující na kterékoli místo na planetě za 60 minut. Na to si však zřejmě budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu