Víte, jak velký je nejmenší počítač na světě? Ani byste ho nenašli

Miniaturizace počítačových komponentů i celých počítačů má až neuvěřitelné výsledky
📷
Další 2 fotografie v galerii
 PC a Mobily 
27. března 2018 09:50 / Shutterstock
  0   0
Počítače a další elektronické přístroje se staly již nedílnou součástí našich životů. A jejich miniaturizace dosahuje opravdu neuvěřitelných výsledků. Společnost IBM nyní vyrobila nejmenší počítač na světě.

Když byl v roce 1944 na univerzitě v Pensylvánii uveden do provozu elektronkový počítač ENIAC, první počítač, který pracoval podobně jako dnešní počítače, zabral několik místností, byl energeticky velmi náročný, poruchový, jeho provoz byl drahý a „uměl“ pouhých 5 000 součtů za sekundu.

První osobní počítač IBM na světě byl veřejnosti představen 12. srpna 1981 a vážil okolo 10 kilogramů při výšce 15 cm.

Kam od té doby pokročil vývoj, můžeme vidět na každém kroku. Počítače jsou stále menší a menší a výkon, při jejich rozměrech a energetické spotřebě, je až neuvěřitelný. A nyní společnost IBM představí na konferenci IBM Think 2018 miniaturní počítač, jehož velikost je jen 1 × 1 milimetr. Překoná tak dosud nejmenší počítač z roku 2015 s názvem Michigan Micro Mote, který zabíral čtyřnásobně větší plochu. O novém modelu počítače od společnosti Apple jsme psali v tomto článku.

Parametry nového rekordmana nejsou na dnešní poměry nijak ohromující. I tak jsou však v kontextu technologického vývoje mimořádné. Počítač, který sotva vidíte, má totiž stejné parametry jako počítače vyráběné společností IBM v roce 1990. Minipočítač, velký jako zrnko soli, má i tak výkon dostačující například ke spuštění první verze operačního systému Windows. A stejně jako rozměry a výkon je překvapující i výrobní cena. Podle IBM nedosahuje ani 10 centů, a to přesto, že obsahuje několik stovek tisíc tranzistorů.

IBM však nemá v plánu tento jednoduchý počítač vyrábět pro konečné spotřebitele. Vývojáři společnosti však ukázali, že dnes už prakticky neexistují překážky, aby se drobná výpočetní technika nacházela kdekoliv.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu