Víte, jak velký je nejmenší počítač na světě? Ani byste ho nenašli

 PC a Mobily 
27. března 2018 09:50 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
Miniaturizace počítačových komponentů i celých počítačů má až neuvěřitelné výsledky  Shutterstock
Počítače a další elektronické přístroje se staly již nedílnou součástí našich životů. A jejich miniaturizace dosahuje opravdu neuvěřitelných výsledků. Společnost IBM nyní vyrobila nejmenší počítač na světě.

Když byl v roce 1944 na univerzitě v Pensylvánii uveden do provozu elektronkový počítač ENIAC, první počítač, který pracoval podobně jako dnešní počítače, zabral několik místností, byl energeticky velmi náročný, poruchový, jeho provoz byl drahý a „uměl“ pouhých 5 000 součtů za sekundu.

První osobní počítač IBM na světě byl veřejnosti představen 12. srpna 1981 a vážil okolo 10 kilogramů při výšce 15 cm.

Kam od té doby pokročil vývoj, můžeme vidět na každém kroku. Počítače jsou stále menší a menší a výkon, při jejich rozměrech a energetické spotřebě, je až neuvěřitelný. A nyní společnost IBM představí na konferenci IBM Think 2018 miniaturní počítač, jehož velikost je jen 1 × 1 milimetr. Překoná tak dosud nejmenší počítač z roku 2015 s názvem Michigan Micro Mote, který zabíral čtyřnásobně větší plochu. O novém modelu počítače od společnosti Apple jsme psali v tomto článku.

Parametry nového rekordmana nejsou na dnešní poměry nijak ohromující. I tak jsou však v kontextu technologického vývoje mimořádné. Počítač, který sotva vidíte, má totiž stejné parametry jako počítače vyráběné společností IBM v roce 1990. Minipočítač, velký jako zrnko soli, má i tak výkon dostačující například ke spuštění první verze operačního systému Windows. A stejně jako rozměry a výkon je překvapující i výrobní cena. Podle IBM nedosahuje ani 10 centů, a to přesto, že obsahuje několik stovek tisíc tranzistorů.

IBM však nemá v plánu tento jednoduchý počítač vyrábět pro konečné spotřebitele. Vývojáři společnosti však ukázali, že dnes už prakticky neexistují překážky, aby se drobná výpočetní technika nacházela kdekoliv.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu