Tato nová aplikace může pomoci snížit šíření koronaviru

 PC a Mobily 
20. března 2020 19:10 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Mobilní aplikace může pomoci s pandemií Depositphotos
Vědci vyvinuli novou aplikaci s názvem Private Kit: Safe Paths, která vás dokáže informovat o tom, že pravděpodobně přijdete do kontaktu s osobou, která byla pozitivně testována na COVID-19.

Aplikace, která je ale ještě stále prototypem, je už k dispozici ke stažení na iOS i na Google Play. Pracuje na principu zefektivnění procesu sledování kontaktů. Podle Světové zdravotnické organizace má tento proces tradičně tři složky. Nejprve odborníci identifikují kohokoli, s nímž infikovaný pacient přišel do styku. Poté zaznamenají možné kontakty a nakonec se s nimi kontaktují.

Aplikace by mohla snížit reprodukční číslo koronaviru

Vědci upozorňují, že lekce z Číny ukázaly hodnotu využití GPS lokalizace k identifikaci jakéhokoli průniku mezi zdravými lidmi a pacienty, kteří skončili v karanténě s COVID-19.

Vědci, kteří za aplikací stojí, věří, že by mohla snížit tzv. R0, tedy reprodukční číslo koronaviru, které ukazuje, jak nakažlivý je. R0 je míra průměrného počtu lidí, kteří se nakazí od přenašeče. Epidemiologové tvrdí, že čím je toto číslo nižší, tím pravděpodobnější je, že nemoc vymře.

Aplikace tedy shromažďují údaje o poloze uživatelů a každých pět minut je ukládá. Celkově lze v aplikaci uložit do 28 kilometrů dat. Tato data nikdy neopouštějí váš telefon a jsou šifrována, takže vás nikdo nemůže identifikovat. Pokud budete tedy později pozitivně testováni na COVID-19, odešlete údaje o vaší poloze lékařům pomocí QR kódu, čímž usnadníte sledování kontaktů.

I když se uživatel nerozhodne nahlásit svůj stav nemoci, vědci doufají, že pokud někdo takový zjistí, že mohl být potenciálně vystaven viru COVID-19, okamžitě jde sám do karantény, čímž přispívá k nižšímu R0.

Vědci se domnívají, že pokud je tu předpoklad, že aplikaci si opatří určité procento populace, tak za předpokladu, že část populace reaguje na nákazu virem karanténou, R0 se sníží o násobek tohoto procenta.

To znamená, že čím více bude mít tato aplikace uživatelů, kteří se navíc budou chovat zodpovědně, tím rychleji se bude R0 snižovat a virus nakonec vymře. Dále čtěte: Jak zbavit smartphone bakterií a virů, aniž by došlo k jeho poškození.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít