Austrálie bude brzy exportovat sluneční paprsky do Asie pomocí kabelu o délce 3 800 km

 Technologie 
11. března 2020 08:57 / Mirka Malá
  2
📷
2 fotografie v galerii
Export solární energie se uskuteční pod mořem Depositphotos
Austrálie je třetím největším vývozcem fosilních paliv na světě a je silně závislá na příjmech z vývozu uhlí a plynu. Ale to by se mohlo brzy změnit díky ambicióznímu solárnímu projektu.

Plánovaný projekt Sun Cable předpokládá solární farmu o kapacitě 10 gigawattů, rozloženou na 15 000 hektarech poblíž potoka Tennant na severu země. Vyrobená energie bude zásobovat město Darwin a rovněž bude vyvážena do Singapuru pomocí kabelu o délce 3 800 km, který se potáhne po mořském dně.

Sun Cable a podobné projekty, které se rovněž připravují, by tak efektivně využily obrovské obnovitelné zdroje energie v zemi. Budou tak velkou alternativou k exportnímu obchodu s uhlím, železnou rudou a plynem.

Dlouhodobé přínosy

Zastánci projektu uvádějí, že do roku 2030 zajistí jednu pětinu singapurské dodávky energie a nahradí velkou část elektřiny vyrobené z fosilních paliv, kterou potřebuje australský Darwin.

Pro export obnovitelné energie do zámoří by vysokonapěťový kabel stejnosměrného proudu propojil severní území Austrálie se Singapurem. Po celém světě již takové kabely HVDC přenášejí energii na velké vzdálenosti. Jeden vysokonapěťový kabel stejnosměrného proudu spojuje střední Čínu s východními přístavními městy, jako je Šanghaj. Kratší rozvodné sítě HVDC fungují ale i v Evropě.

Náklady na výrobu sluneční energie navíc také dramaticky klesají. Nízké náklady na výrobu energie a samotnou přepravu obnovitelné energie jsou jedním z pozitiv takových projektů.

Největší finanční překážkou jsou tak počáteční náklady na samotnou výstavbu takové elektrárny. Přesto je v plánu, že projekt Sun Cable bude dokončen v roce 2027.

Další projekty

V celé Austrálii se objevuje řada podobných plánů na vývoz obnovitelné energie. Projekt Murchison Renewable Hydrogen v západní Austrálii pro změnu využije energii vyráběnou solárními a větrnými farmami k výrobě obnovitelného vodíku, dopravovaného do východní Asie jako kapalný vodík.

S podobnou představou pracuje také projekt v oblasti Pilbara, jehož výkon bude dokonce 15 gigawatt. Tento projekt by měl rovněž pokrývat část energetických potřeb místního australského průmyslu.

Nové australské projekty v budoucnu mohou znamenat i další exportní potenciál. Zejména pak do energeticky náročných zemí jihovýchodní Asie, mezi něž se počítají Indonésie, Malajsie, Filipíny, Singapur a Thajsko a tím významně přispět jak k hospodářskému růstu Austrálie, ale především k čistšímu ovzduší v Asii, která patří v současnosti k největším znečišťovatelům. Dále čtěte: Kukuřičné baterie by mohly mít čtyřnásobnou kapacitu. Pracují na tom vědci v Jižní Koreji.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda