Proč je výhodné si pořídit banku do mobilu a na co si přitom dát pozor

Banka v mobilu znamená usnadnění a zrychlení práce
📷
Další 3 fotografie v galerii
 PC a Mobily 
05. března 2020 08:39 / Pixabay
  0   0
Doba, kdy se příkazy do banky zadávaly v počítači a ctitelé staré školy chodili na pobočku, jsou pryč. Pokud jste ještě na mobilní operace nepřešli, víte, co vám to přinese? A víte, nač si dát pozor? Pokud ne, přečtěte si určitě náš článek.

Mobilní telefony se dnes používají jak jako náhrada platební karty, kdy na čipu NFC je nahrána vaše karta a vy provádíte jednotlivé platby přiblížením mobilu k platebnímu terminálu, ale také vám mobil dobře poslouží k zadávání plateb. Použití mobilu má dokonce i řadu výhod.

Snazší přihlášení

Vzhledem k potřebné úrovni zabezpečení se v poslední době při přihlašování do internetového bankovnictví u řady bank musí zadávat i autorizační SMS. Některé banky nabízejí ověření určitého počítače a pak jsou přístupy z tohoto počítače stále stejné, jako byly předtím. Mobilní aplikace nabízejí ovšem mnohem jednodušší řešení. Jestliže máte na mobilu čtečku otisku prstu, ověří vás tímto biometrickým údajem. Stejným způsobem můžete jednoduše ověřit i platbu. Podobně to funguje i s rozpoznáním obličeje, jestliže mobilní telefon danou funkci podporuje. Jde o poměrně značné zrychlení práce. Pořizovat přitom podobné zařízení ke stolnímu počítači je zbytečně nákladné. Leda využít čtečku otisků na některých noteboocích.

Snazší zadávání příkazů

Největší usnadnění pro zadání příkazů představuje QR kód, který je dnes na mnoha platebních předpisech. Místo zdlouhavého opisování čísla bankovního účtu, variabilního, specifického a konstantního symbolu stačí prostě namířit na kód čtečku QR kódů, kterou spustíte v mobilní bankovní aplikaci. Všechny potřebné údaje se načtou, vy jen prohlédnete, zda je vše v pořádku a přiložením prstu na snímač otisků odešlete platbu. Velmi jednoduché a užitečné.

Informace po ruce

Obrovskou výhodou mobilního bankovnictví je fakt, že informace o stavu účtů, ale také možnost zaplatit, je stále s vámi. Zatímco k počítači se dostanete třeba až večer po příchodu z práce, mobilní platbu můžete provést kdykoli. Stejně tak se dozvíte v průběhu dne, zda už dorazily očekávané peníze, takže můžete zaplatit či nakupovat. Více informací o tom, jak použít mobil přímo k placení, najdete v článku zde.

Rizika

Je pochopitelně pravdou, že se mobilní telefony staly terčem mnoha útoků. Existují dokonce i falešné antiviry, které mají za cíl krást přihlašovací údaje bank a přeposílat potvrzovací SMS. Proto není obvykle ani možné provozovat bankovní aplikace na odemčených telefonech, kde je riziko útoků mnohem vyšší. Také je vhodné, aby si uživatel ověřil, že k jeho SMS zprávám nemá přístup žádná neznámá aplikace, která by mohla být podezřelá z předávání informací třetím osobám. Zabezpečení pomocí biometrických údajů je v tomto případě výhodou. I tak se může stát, že dojde k násilnému vniknutí tím způsobem, že vám bude odcizen přístroj, když pachatel předtím odpozoruje zadávané heslo nebo symbol. Je proto vhodné tyto kroky nedělat nikdy na veřejnosti. Rozumné je též nastavení limitů pro prováděné platby.

Petr Vlach | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V hlubinách měsíce Europa to žije. Vědci přichází s dechberoucími poznatky

Dům a zahrada

Chemická kotva najde široké uplatnění i v běžném bytě. Unese víc než hmoždinka

Cestování

Zchlaďte se po práci u vody. Zkuste přírodní jezera s nádherně čistou vodou

Zavřít reklamu