Brzy tu budou auta, se kterými sami nezměníme jízdní pruh

 Auto-Moto 
27. února 2020 07:37 / Mirka Malá
  3
📷
2 fotografie v galerii
O změně jízdního pruhu rozhodne auto samo Depositphotos
Zní to jako hudba budoucnosti, ale bude to už brzy. Jedna americká automobilka zdokonaluje bezpečnostní systémy ve svých autech natolik, že v nich jejich majitelé z vlastní vůle nezmění ani jízdní pruh.

Pro řidiče, kteří opravdu rádi řídí svoje auto, je to špatná zpráva. Představte si, že jedete po dálnici v pravém pruhu a chcete se zařadit do toho levého. Dnes vám k tomu stačí volant, ale s tím bude brzy konec. Auto s novou bezpečnostní technologií totiž přejede do jiného pruhu až tehdy, když se ujistí, že je to bezpečné. Tedy ne v okamžiku, kdy to vy jako řidič chcete.

Nová technologie umožňuje hands-free jízdu na plně zmapovaných dálnicích. Udržuje vozidlo v jízdním pruhu, brzdí, zrychluje a upozorňuje řidiče, když mu vezme ovládání vozu. Kamerový systém monitoruje pohyb očí řidiče, aby zajistil, že řidič stále věnuje pozornost silnici.

Upgrade této technologie znamená, že vozu nejdříve dáte signál, že chcete změnit jízdní pruh a auto to samo zařídí ve chvíli, kdy to bude považovat za bezpečné. To znamená, že systém převezme řízení a bude ovládat volant, plyn i brzdy.

Ještě štěstí, že zatím tato nová technologie bude v autech, která nejsou na evropském trhu obvyklá, lze ale předpokládat, že podobné nápady budou mít brzy i automobilky, v jejichž modelech v našich končinách jezdíme běžně.

Auto bude mít kontrolu nad řidičem

Vozy s touto nebo podobnou technologií prakticky převezmou kontrolu nejen nad autem samotným, ale rovněž nad řidičem. A nejde jen o změnu jízdního pruhu, kdy řidič pouze svoje auto "poprosí", aby jízdní pruh změnilo. Auto v takovém případě začne hledat přijatelné místo pro přejezd a vyžádá si čas, aby manévr provedl bezpečně. Pokud systém zjistí, že je vše v pořádku, vozidlo přejede do požadovaného pruhu. Systém pozornosti řidiče bude ale i nadále vyžadovat, aby byl řidič při změně jízdního pruhu, nad kterou prakticky nemá kontrolu, i tak bdělý a sledoval vozovku i okolí.

Po iniciaci se na panelu zobrazí zprávy informující řidiče o zahájení automatizované změny jízdního pruhu, nebo informace o tom, že změna jízdního pruhu není podle systému možná.

Americká automobilka už svůj systém uvedla na trh v roce 2017 a používá k monitorování silnic kamery, radary, mapová data a GPS. V současné době může být aktivován na více jak 300 000 kilometrech dálnic v USA a Kanadě. Dále čtěte: Vypnutím Bluetooth můžete zabránit vyloupení vašeho auta.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod