Jak zazimovat motorku
Motorka je zkrátka sezónní záležitost a sezóna je právě teď u konce. Většina motorek už tedy zaslouženě odpočívá v garáži. Jak ji správně zazimovat?
Čistota
Vyplatí se motorku udržovat v čistotě, před zazimováním ji pořádně umyjte, zbavte ji veškerých nečistot. Nezapomínejte na žádné místa, při čištění totiž můžete narazit na závady, které při běžné kontrole nevidíme, takže tento bod určitě nepodcenit.
Kdy měnit olej
Mezi motorkáři se diskutuje o vhodné době pro výměnu olejové náplně, která většinou vychází právě na zimu. Po konzultacích s výrobci olejů i mechaniky můžeme zodpovědně říci, že je to úplně jedno. Praktičtější je ale udělat tento servisní úkon na podzim, kdy mají servisyvětšinou volno a je možné se dohodnout i na rozumné ceně. S výměnou oleje můžete nechat zkontrolovat celý stroj, vůle v řízení, kolech, atd.
Pneumatiky
Péče o pneumatiky nemusí být nijak výrazná, je jen třeba, aby měly dostatečný tlak, neuškodí ani občas protočit kola, aby se na gumě nevytlačila ploška. Nejlepší samozřejmě je, když jsou obě kola ve vzduchu, při zimní odstávce to ale rozhodně není nezbytně nutné.
Benzin
Zima není tak dlouhá, aby byl benzin v motorce po odstávce znehodnocený. Při zazimování tedy stačí mít plnou nádrž, aby se na jejím vnitřku nesrážela voda: u plechových nádrží to může způsobit korozi a samozřejmě vodní emulze v palivu není ideální.
Baterie
Nejcitlivější částí motorky je při zimní odstávce baterie. Ta by neměla být ve velké zimě. Pokud nemáte vytápěnou garáž nebo místo pro zazimování, je dobré baterii z motorky vyndat a přes zimu nechat v teple. Máte-li klasickou baterii, zkontrolujte, popřípadě dolijte elektrolit. Na trhu je celá řada nabíječek s udržovacím režimem, na kterých může být baterie připojená celou zimu. Bohatě ale stačí občas zkontrolovat napětí akumulátoru.