Překvapivý úder! Spojené státy vstoupily do války

USS Arizona památník v Pearl Harbor v Honolulu na Havaji
 Vojenství 
07. prosince 2015 03:30 / Shuttertock
  0   0
Nečekaný útok na Pearl Harbor 7. prosince 1941 měl zásadní zásadní vliv na vývoj II. světové války. Původně evropský konflikt se stal konfliktem skutečně celosvětovým a Spojené státy vstoupily do války.

7. prosince 1941 se z japonských letadlových lodí, jež nepozorovaně připluly do blízkosti Havajských ostrovů, vznesly stovky japonských letadel, které krátce před osmou hodinou podnikly ničivý nálet na americkou námořní základnu v Pearl Harboru. Během dvouhodinového útoku byla potopena nebo vážně poškozena řada amerických bitevních lodí a jiných plavidel.

Při útoku zahynulo 2008 námořníků, 109 námořních pěšáků, 218 příslušníků US Army a 68 civilistů. Potopeno nebo těžce poškozeno bylo 18 amerických lodí. Nejvíce byla zničena bitevní loď USS Arizona, ze které se zachránila pouze hrstka námořníků. Japoncům se podařilo za cenu 29 zničených letadel vyřadit největší americkou námořní základnu v Tichomoří po dobu 6 měsíců. Mezitím, co probíhal útok na Pearl Harbor, zaútočili Japonci také na Filipínách a v Malajsii, kde zničili 2 britské lodě.

Po tomto zákeřném napadení vyhlásily USA Japonsku válku. 11. prosince 1941 vyhlásilo nacistické Německo válku Spojeným státům americkým a Adolf Hitler osobně schválil přípravu na provedení sabotážních a teroristických útoků na území USA.
◼ redakce
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Speciální gravitační detektor zachytil extrémně vzácné kosmické signály. Mohou pocházet z počátků...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu