Jak nejlépe pojistit auto

 Auto-Moto 
03. dubna 2015 19:02 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Každý rok si nechte přepočítat pojistku. Hodnota vašeho vozu se mění, a vy můžete hodně ušetřit. Wikimedia Commons/Rama
Běhat pětkrát za noc k oknu, jestli vaše auto stojí tam kde jste ho zaparkovali, je úmorné. Když máte nový vůz, je pojistka proti krádeži nezbytná. Vyplatí se ale i havarijní pojištění?

Vaše auto potřebuje povinné ručení, bez něj nemůžete na silnici. Platí se z něj totiž škody, které způsobíte v provozu jiným, a přijde vás a několik tisíc ročně. Na rozdíl od něj havarijní pojistka, v rámci které pojišťujete vůz i proti krádeži, je na vás a platí se z ní škody, které jste si způsobila sama. Peníze dostanete i v přípradě, kdy vám vůz ukradnou nebo ho poškodí třeba kroupy.

Na kolik vás to vyjde? Pokud máte dražší nové, drařší auto, šplhají se pojistky i do několika desítek tisíc korun za rok. Proto si z pojistné nabídky (každá pojistka totiž obsahuje různá rizika, která si můžete namodelovat) vybírejte jen to, co opravdu využijete. Díky konkurenčnímu boji se pojišťovny předhánějí v rozšiřování nabídky povinného ručení, které proto může obsahovat i možnosti dříve typické jen pro havarijní pojištění. Pojišťivna vám tak nahradí škodu, když například srazíte srnu, poškodíte si čelní sklo, auto vám zaplaví voda nebo vám ho někdo odcizí.

V ceně povinného ručení můžete získat i odtah vozu nebo zapůjčení náhradního auta. Na trhu najdete i nabídky, jež vám garantují cenu pojištění na následující tři roky nebo vám pojišťovna "odpustí" první vámi zaviněnou nehodu, která tak nebude mít vliv na bobus - každý naježděný rok bez nehody totiž znamená o pár procent nižší cenu pojištění.

Poraďte se na internetu

Jestliže chcete co nejvíce ušetřit a nebaví vás studovat nabídky pojišťoven jednotlivě, vyplatí se porovnat si ceny a nabídku na některém z internetových porovnávačů, kde je zpravidla možné si pojištění rovnou zakoupit.

Na konečnou cenu má vliv několik faktorů - nejméně zaplatíte, když budete pojišťovat vůz se slabým motorem, na menším městě a budete mít za sebou už řadu let řidičských zkušeností bez nehody. Nejvíce pak zaplatí mladí řidiči se silnými vozidly ve velkých městech. A co se nevyplatí? Sjednávat si vyšší pojistné limity, na naprostou většinu nehod stačí minimální zákonný limit 35 milionů korun za škody na zdraví a majetku.

Tři mýty o povinném ručení

1. Pokud s autem nejezdíte, pojištěno být nemusí

Povinné ručení je ze zákona povinné pro všechny vozy, které jsou zapsané v registru vozidel. Zákon výslovně říká, že jde i o auta, která pouze stojí na veřejné komunikaci. Jinak vám hrozí platba příspěvku do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. A úřady vám navíc mohou za toto porušení zákona dát pokutu.

2. Povinné ručení zaniká prodejem auta

Aby pojistná smlouva povinného ručení zanikla, musí původní vlastník své pojištění písemně oznámit, pojišťovně, že auto prodal.

3. V případě nehody nezáleží na tom, jakou asistenční službu využijete Základní asistenční lužby jsou součástí povinného ručení, asitstenční pomoc můžete využít, ať jste nehodu zavinili, nebo byli poškozeni.

Rozhodně nepřijímejte asistenci od poskytovatelů, kteřá se náhodně objeví na místě dopravní nehody a nejsou smluvními službami vaší pojišťovny. Vyhnete se tak možným komplikacím při likvidaci škoné události.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet