Co dělat, když auto v zimě nestartuje?

 Auto-Moto 
06. ledna 2015 15:00 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Když vám auto nenastartuje, není vždy vše ztraceno... Wikimedia Commons
Někdy se s tím setkal asi každý motorista. Přijde k autu, otočí klíčkem v zapalování a startér v lepším případě párkrát škytne, v horším se vůbec nerozsvítí kontrolky. Abyste za mrazivého rána vůbec nastartovali, potřebujete proto preventivně podniknout řadu kroků.

Nejlepší by samozřejmě bylo vyhledat podzemní garáž, kde jsou teploty vyšší. Pokud ale tu možnost nemáte a musíte parkovat na ulici, věnujte péči o svůj vůz maximální pozornost.

Kupujte jen kvalitní palivo

Možná může znít nabídka traktorové stanice v nedaleké vesnici lákavě, v zimním období se ale vyplatí vyhledávat pouze čerpací stanice velkých řetězců. Ty mají v případě nafty povinnost od začátku prosince do konce února prodávat tak zvanou zimní naftu. Ta by měla spolehlivě fungovat do teploty -20 stupňů Celsia. Řada pump nabízí navíc ještě "schopnější" naftu, kterou obohacují o aditiva a může vydržet i nižší teploty. Nezapomeňte, že si aditiva můžete dokoupit i sami a palivo s nimi smíchat.

Baterii nechte v teple

Akumulátor je klíčovým prvkem, který dodává potřebnou energii ke startu vozu. Pokud se očekávají extrémní mrazy, baterii z vozu opatrně vyjměte. Určitě jí bude lépe u vás doma v předsíni, než v mrazivé noci. Můžete přitom zkontrolovat, zda je dostatečně nabitá.

Nestartuje? Nepanikařte

Pokud auto nenastartuje napoprvé, nepanikařte. Proces startu by neměl trvat déle než 15 až 20 sekund. Pak vraťte líček zpět do první polohy a nechtě unavenou baterii dvě minuty odpočívat. Poté zkuste znovu nastartovat. Pokud se ani dál nedaří vůz zprovoznit, neopakujte proces mnohokrát. Tím stav baterie ještě zhoršíte. Dobrým vodítkem je rychlost otáčení startéru.

Nepodceňujte výbavu

Správná zimní výbava zachrání nervy i čas. U starších vozů si pořiďte rozmrazovač zámků. Práci se škrabkou si ušetříte díky rozmrazovači skel, navíc zabráníte případnému poškození skla. V zemích, kde panují tvrdé zimní podmínky, jsou k dostání elektrické "dečky", které baterii udrží v rozumné teplotě i když ji necháte venku. Existují i kryty motorového prostoru. Do extrémních situací si lze pořídit navíc blokový ohřívač motoru. Ten je ovšem náročnější na elektrickou energii a je potřeba přístup k zásuvce.

Mějte připravené kabely

Z problémů s baterií vás může zachránit nejen známý, ale klidně i ochotný kolem jedoucí řidič. Lidé ovšem většinou startovací kabely s sebou nevozí. Mějte proto vlastní výbavu připravenou v záloze. Pokud se auto tímto způsobem podaří nastartovat, můžete v klidu jet. Aby se ale baterie vzpamatovala, rozhodně motor nevypínejte po své pětikilometrové cestě do práce. Motor by měl běžet i hodinu, aby se akumulátor vrátil do svého původního stavu.

Nabízíme Vám několik rad, které je možná dobré si vytisknout a vložit do pytlíku se startovacími kabely.

- startovat můžete nejen pomocí dalšího auta, ale i z náhradní (rezervní) baterky

- nastartujte auto, ze kterého budeme své auto startovat (pokud bychom startovali až po propojení kabelů, mohli bychom vybít i nabitou baterii)

- dávejte si pozor, aby konce kabelů o sebe neškrtly a nenastal zkrat

- červený kabel připojte na kladný pól (+) vybité baterie a druhou stranu kabelu propojte na kladný pól nabité baterky

- černý kabel připojte na záporný pól (-) nabité baterky

- před připojením posledního ze čtyř konců kabelu ještě jednou zkontrolujte, že máte opravdu spojeny správné póly, čili + s + a - budete propojovat zase s - . Nedbejte na polohu baterky, protože každé auto ji může mít na jiné straně a jinak otočenou

- pokud startujeme auto – auto, je dobré nechat alespoň 5-10 minut špatnou baterku oživit, neboli nechat propojenou a dobíjet z běžícího autem přičemž lehce sešlápneme plyn, aby se alespoň trochu dobila.

- je dobré pak to nastartované auto vytočit do otáček skoro na maximum, aby napětí na baterce bylo co nejvyšší.

- nastartujte vaše nestartující auto

- odpojíte startovací kabely v opačném pořadí, než ve kterém jste kabely připojovali.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47