Jak vybrat autožárovku?

Řidiči mají možnost si také celou sadu autožárovek podle typu vozidla zakoupit.
 Auto-Moto 
25. prosince 2016 19:38 / Internet
  9   13
Světlomety jsou velice důležitou částí vozidla a také jednou z nejčastěji opotřebovávanou součástkou jsou právě žárovky. 

Chcete vyměnit autožárovku ve svém vozidle, ale nevíte, který typ je ta správná?

Jaký typ žárovky koupit?

Vždy kupujte typ předepsaný výrobcem auta. Který typ to je, zjistíte v návodu k obsluze auta. A pokud ho nemáte, vymontujte stávající žárovku. Typ najdete napsaný na její patici.

Nejčastější typy jsou:

● H4 – dvouvláknové žárovky pro jednodušší světla.
● H7 – jednovláknové žárovky pro moderní světlomety s oddělenými dálkovými a                           potkávacími světly.

Jak poznat, že dá žárovka dost světla?

Hlavním parametrem, kterého si musíte všímat, je světelný tok. U kvalitních žárovek se pohybuje mezi 1 400 až 1 500 lumeny. Žárovkám s menším světelným tokem se rozhodně vyhněte. A pozor si dejte i na výkonnější žárovky. Výrazně vyšší světelný tok než 1 500 lumenů je zakázaný, aby žárovky neoslňovaly řidiče v protisměru.

Jaký je správný příkon a napětí?

Povolený příkon je pouze 55 W (případně 60/55 W u žárovky H4). Používání žárovek s vyšším příkonem, které zpravidla nabízejí i vyšší světelný tok, je povolené jen mimo veřejné komunikace.
 
Napětí žárovek se řídí tím, jestli jsou do osobního nebo do nákladního auta. Pro osobní auto potřebujete žárovky s napětím 12 V, do nákladního auta 24 V.

Jak poznat životnost žárovky?

Při posuzování výdrže žárovky platí jednoduchá rovnice: čím větší výkon, tím kratší životnost. Pokud chcete, aby žárovka vydržela co nejdéle, sáhněte po značkových žárovkách s dlouhou životností. Počítejte ale s tím, že jejich světlo nebude tak intenzivní.

◼ redakce
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu