Co dělat, když špatně natankujete?

Ve spěchu chytnete za špatnou tankovací hadici a je vymalováno.
 Auto-Moto 
24. dubna 2015 23:30 / Wikimedia Commons/David Herrmann
  0   0
Zástupy řidičů nechápou, jak se to někomu může stát. Ti škodolibější se tomu i smějí. Nicméně natankovat jiný druh paliva, než jaké je pro váš vůz určeno, je jednodušší, než se zdá. Stačí drobná nepozornost či nešťastný přehmat.

V praxi je v podstatě nemožné natankovat do nádrže benzínového motoru naftu (průměr černé pistole je výrazně větší než hrdlo nádrže), ale naopak to jde.

Menší riziko natankování nesprávného paliva je u benzínových automobilů. Pistole, ze které teče Natural, má totiž oproti té s naftou menší průměr. Pokud někomu není divné, že pistol nejde zastrčit do hrdla a přesto natankuje, většinou to u benzínového auta odnese jen zničený katalyzátor.

Poté, co si uvědomíte svůj omyl, nesmíte startovat motor. Po ujetí několika kilometrů by se zničil a následná oprava by mohla vyjít až na statistíce korun. Existuje zde i riziko vzniku požáru. Pokud jste u vznětového motoru natankovali pouze malé množství benzínu (cca 1 – 5 litrů v závislosti na objemu palivové nádrže) je možné situaci zachránit dotankováním plné nádrže správným palivem. Nafta a benzín se smíchají v poměru, který motoru neuškodí, a je tedy možné normálně odjet.

Jestli jste nastartovali, a třeba i kousek jeli, nezbývá než zavolat asistenční odtahovou službu (zhruba 20 korun za kilometr, pokud nejste pojištěni) a jet do servisu. U aut v záruce vždy do toho autorizovaného vaší značky, jinak do jakékoli větší opravny. Na kolik taková patálie přijde? Cena včetně odtahu přijde na zhruba tři až šest tisíc korun.

◼ redakce
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu