Co dělat, když špatně natankujete?

 Auto-Moto 
24. dubna 2015 23:30 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ve spěchu chytnete za špatnou tankovací hadici a je vymalováno. Wikimedia Commons/David Herrmann
Zástupy řidičů nechápou, jak se to někomu může stát. Ti škodolibější se tomu i smějí. Nicméně natankovat jiný druh paliva, než jaké je pro váš vůz určeno, je jednodušší, než se zdá. Stačí drobná nepozornost či nešťastný přehmat.

V praxi je v podstatě nemožné natankovat do nádrže benzínového motoru naftu (průměr černé pistole je výrazně větší než hrdlo nádrže), ale naopak to jde.

Menší riziko natankování nesprávného paliva je u benzínových automobilů. Pistole, ze které teče Natural, má totiž oproti té s naftou menší průměr. Pokud někomu není divné, že pistol nejde zastrčit do hrdla a přesto natankuje, většinou to u benzínového auta odnese jen zničený katalyzátor.

Poté, co si uvědomíte svůj omyl, nesmíte startovat motor. Po ujetí několika kilometrů by se zničil a následná oprava by mohla vyjít až na statistíce korun. Existuje zde i riziko vzniku požáru. Pokud jste u vznětového motoru natankovali pouze malé množství benzínu (cca 1 – 5 litrů v závislosti na objemu palivové nádrže) je možné situaci zachránit dotankováním plné nádrže správným palivem. Nafta a benzín se smíchají v poměru, který motoru neuškodí, a je tedy možné normálně odjet.

Jestli jste nastartovali, a třeba i kousek jeli, nezbývá než zavolat asistenční odtahovou službu (zhruba 20 korun za kilometr, pokud nejste pojištěni) a jet do servisu. U aut v záruce vždy do toho autorizovaného vaší značky, jinak do jakékoli větší opravny. Na kolik taková patálie přijde? Cena včetně odtahu přijde na zhruba tři až šest tisíc korun.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Tech

Sovětské monstrum: Zlověstně vypadající stroj byl určen pro bleskový transport vojáků k invazi do Evropy