Všechno je jinak? Důvody obrovské tragédie lidstva vyjasněny?!

 Vojenství 
28. června 2016 03:30 / redakce
  2
📷
1 fotografie v galerii
Atentát na arcivévodu a následníka rakousko−uherského trůnu odstartoval 1. světovou válku Shutterstock
Před 102 lety byl spáchán atentát na Františka Ferdinanda d’Este, arcivévodu a následníka rakousko−uherského trůnu. Během vojenské přehlídky byl 28. června 1914 arcivévoda František Ferdinand napaden skupinou šesti atentátníků, jejichž vůdcem byl Danilo Ilić.

František Ferdinand d’Este a jeho choť, Žofie Chotková, byli po bombovém útoku na kolonu vozů zastřeleni srbským separatistou Gavrilo Principem. Má se za to, že atentát byl záminkou k vyhlášení války Srbsku Rakousko-Uherskem a byl tak považován za jednu z příčin první světové války.

Rakouský historik Wolfgang Maderthaner však tvrdí, že násilný akt na následníka trůnu nebyl ani příčinou ani důvodem první světové války. Podle historika byl atentát pro habsburskou monarchii vítanou záminkou k rozběhnutí válečné mašinérie už dávno plánovaným směrem. Zároveň posloužil imperialistickým velmocem Evropy jako signál k otevření válečných front po celém kontinentu.Při objasňování svého názoru Maderthaner poukázal na to, že je všeobecně známo a dobře zdokumentováno bezmála ultimativní naléhání náčelníka rakousko - uherského generálního štábu Conrada ven Hetzendorf na císaře Viléma II. a na příslušné činitele tehdejšího německého generálního štábu, aby Vídeň podpořili v preventivní válce buď proti Itálii, nebo proti Srbsku, pokud se k tomu naskytne příležitost.

O tom, že byl atentát pouhou záminkou, se hovoří již dlouho. Stejně dlouho se i srbská média dlouhodobě intenzivně věnují tématu viny za první světovou válku, respektive roli, kterou sehrál Gavrilo Princip.

Tak trochu se tím potvrzuje známá pravda, že v životě je nakonec všechno jinak!

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet