Přísně utajený muž sovětského impéria pomohl vyhrát nad USA

Sergej Koroljov se narodil před 110 lety
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Letectví 
13. ledna 2017 03:00 / Wikipedie
  0   0
Bez ukrajinského rodáka Sergeje Koroljova, který se narodil 12. ledna 1907 v ukrajinském Žytomyru by Sovětský svaz pravděpodobně v kosmických závodech s Američany nedosáhl tolik úspěchů.

Právě nadanému konstruktérovi, který strávil několik let v gulagu a později byl dlouho znám pouze jako anonymní "hlavní konstruktér," vděčil SSSR za první umělou družici, prvního člověka ve vesmíru Jurije Gagarina nebo první ženu v kosmu, Valentinu Těreškovovou.

Koroljov, který vyrůstal bez otce, se pro letectví nadchl již jako chlapec a vlastní pílí se vypracoval mezi uznávané letecké odborníky. Zabýval se ale i raketami a v 30. letech zaujal maršála Michaila Tuchačevského.

Později se ovšem Koroljov dostal do hledáčku obávané tajné služby NKVD a z lágru na Dálném východě se dostal až po napadení Sovětského svazu nacisty v roce 1941. Koroljov, Tupolev a další mohli opět začít pracovat v tajných pracovištích, z nichž vyšly například obávané kaťuše.

Koroljovova hvězda začala stoupat po válce, kdy se seznámil s německou raketovou technikou, na které v té době stavěli i Američané. Během několika let se stal jedním z nejvlivnějších a současně nejutajovanějších mužů bývalého sovětského impéria, který řídil výzkum a výrobu balistických i kosmických raket.

Koroljovovo jméno bylo tajeno až do jeho smrti v lednu 1966. Konstruktérovo úmrtí výrazně přispělo k tomu, že SSSR nakonec závod o Měsíc prohrál.

◼ redakce
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Sníh na teplé planetě. Na Plutu jsou zasněžené hory a vědci konečně ví proč

Dům a zahrada

Pokud máte doma děti a přemýšlíte, jak je zabavit, vyrobte si s nimi strašidelná zapichovátka do hlíny

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Zavřít reklamu