Platba mobilem nebo hodinkami? Objevte nové způsoby placení

 PC a Mobily 
06. září 2019 10:24 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Telefony a další přístroje pronikají stále víc i do světa financí Pixabay
Česko je na předním místě mezi zeměmi, kde se uplatňují bezkontaktní platby. Způsob jejich použití se stále rozšiřuje. Také jste propadli jejich kouzlu?

Dříve byly peníze jediným běžně akceptovatelným platidlem. Pak přišly platební karty a zdálo se, že nic dalšího není možné. Opak je však pravdou.

Platba mobilem

Zaplatit za zboží či za služby mobilním telefonem je možné už nějakou dobu. Vše funguje na podobném principu jako při použití bezkontaktní platební karty. Karta má NFC čip, který při přiblížení k terminálu obdrží prostřednictvím elektromagnetického pole energii, aktivuje se a předá terminálu příslušné údaje. V telefonu je čip napájen z akumulátoru přístroje. Velkou výhodou je zabezpečení. Jestliže ztratíte platební kartu, mohou nepoctiví nálezci velmi snadno využít kartu jednak k nákupům do 500 Kč, ale mohou také provést transakci na internetu. Stačí, že daný server nebude potřebovat ověření platby prostřednictvím zabezpečení přes SMS nebo nějakým jiným způsobem.

V mobilu jsou platby zabezpečeny vašimi biometrickými údaji. Lze si sice představit cílený útok, kdy by se otisky prstů či vaše tvář dodaly telefonu nějakým alternativním způsobem. Při běžné ztrátě mobilu však není žádný problém. Navíc můžete poměrně snadno odebrat prostřednictvím internetového bankovnictví daný přístroj ze seznamu oprávněných přístrojů k platbám. V případě, že se telefon opět nalezne, nastavíte vše do původního stavu.

Platba chytrými hodinkami

V poslední době se rozmáhají platby chytrými hodinkami. Samozřejmě je podmínkou, aby hodinky měly NFC čip, a pak také, aby na nich existovala platební služba, kterou bude podporovat vaše banka. Zatímco u plateb prostřednictvím mobilu jsme se dočkali už poměrně solidní podpory Google Pay a Apple Pay, u hodinek je situace zatím složitější. Ne každá platforma totiž podporuje dané platby. Hodinky od Samsungu mají vlastní řešení Samsung Pay, které ale dosud v ČR nefunguje. Hodinky Garmin mají analogicky službu Garmin Pay, která je relativně čerstvě v provozu, ale nepodporuje ji každá banka.

Potřebné vybavení a výhody

Z toho, co už bylo napsáno, je jasné, že abyste mohli používat bezkontaktní platby prostřednictvím mobilu či hodinek, musíte mít přístroj s podporou NFC. To není samozřejmostí, a je proto dobré si tuto skutečnost ověřit před nákupem. U hodinek pak je nutností, aby měly takový platební systém, který vaše banka podporuje. Některé další zásady pro výběr přístroje najdete v článku zde.

Výhody uvedeného řešení jsou jasné. Nemusíte s sebou nosit platební kartu. Bezkontaktní terminály jsou u nás skoro všude. Některé banky mají i bezkontaktní načítání karet, takže si klidně vyberete i hotovost. Jestliže máte telefon zabezpečený otiskem prstu nebo obličejem, máte slušně zabezpečené i vaše platby a nemusíte ani používat PIN při platbách nad 500 Kč. Což má jednu velkou nevýhodu – když potom musíte platit kartou, obvykle si už číselnou kombinaci nepamatujete.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mariah Carey je oficiálně královnou Vánoc. Její sváteční hit jako první v historii získal diamantové...

Styl

Největší bludy odpůrců očkování proti covidu

Tech

Američané se pustili do výroby nových jaderných bomb

Zavřít reklamu