Rusko odhalilo Lajku, ponorku pro jaderný útok nové generace

 Vojenství 
29. února 2020 08:43 / Mirka Malá
  20
📷
2 fotografie v galerii
Lajka má být útočná ponorka konkurující Západu Malachite Design Bureau
Rusko se chystá zahájit práci na zcela nové třídě jaderných útočných ponorek. Nová ponorka třídy Lajka, pojmenovaná po plemeni sibiřského sněžného psa, je první ruskou útočnou jadernou ponorkou vyvíjenou v posledních 50 letech.

Jak bude asi Laika vypadat, už Rusko naznačilo, není ale jasné, jak dlouho bude její vývoj trvat, nebo kolik jich ruské námořnictvo získá.

Ruská federace si stále zachovává jednu z největších podmořských flotil na světě, včetně jaderných a konvenčních útočných ponorek, řízených raketových ponorek či ponorek s  jadernými zbraněmi dlouhého doletu. Přestože je flotila velká, má jedno tajemství. Většina plavidel je zastaralých a je třeba je vyměnit. Z 16 jaderných útočných ponorek v provozu byly téměř všechny postaveny Sovětským svazem před koncem studené války.

Na obnově ponorkové flotily se začalo v Rusku pracovat až nedávno. Námořní síly tak získaly první nové lodě, včetně nových balistických raketových ponorek třídy Borei a řízených raketových ponorek třídy Yasen. Stejně jako SSSR, Rusko považuje ponorky za velmi důležité v rivalitě se Západem, protože by mohly ohrozit americké letadlové lodě a ochromit nepřátelskou lodní dopravu.

Lajka má dohnat Západ

Třída Lajka tak bude třetí nová ponorka a nahradí ponorkové třídy Akula a Victor. Podle dostupných informací bude mít třída Lajka mnoho nových konstrukčních prvků, aby ruská útočná podmořská flotila mohla dohnat západní standardy.

Třídu Lajka vyvíjí Malachite design Bureau v ruském Petrohradě. Ponorka bude mít výtlak 11 340 tun, což je o hodně víc, než mají současné ponorky třídy US Navy, které mají výtlak 8 700 tun.

Podle dalších informací bude zřejmě u Lajky také kladen důraz na rychlost a hloubku ponoru, která by měla překonat i maximální ponor amerických ponorek třídy Virginia, u kterých je tento údaj stále tajný, nicméně lidé v oboru se domnívají, že Lajka Virginii bude chtít překonat ponorem do hloubky 1 698 stop. 

Ponorky také mají být technicky dokonalé. Jejich sonarové pole se například ovine kolem trupu a poskytne tak detekci zvuku ve všech směrech. Ponorka bude mít pravděpodobně osm torpédových komor o velikosti 533 milimetry, což je standardní velikost používaná námořnictvem po celém světě, včetně amerického námořnictva.

Lajky budou mít také až 16 vertikálních odpalovacích zařízení pro protiletadlové rakety Kh-35 a pozemní útočné střely.

Rusko plánuje nahradit své stárnoucí ponorky třídy Akula a Victor v poměru jedna ku jedné, což by znamenalo celkem dvanáct ponorek třídy Lajka. To však záleží na tom, jak bezproblémový je vývoj této nové třídy ponorek a jak je na tom Rusko ekonomicky.

Moskva totiž v uplynulých letech za vývoj ponorek třídy Borei a Yasen utratila spoustu peněz a neměla dostatek finančních prostředků na dokončení jejich výroby. Zatímco se ruská ekonomika od té doby zlepšila, ekonomický růst by mohl ohrozit globální ekonomický pokles i západní sankce. Dále čtěte: Americké námořnictvo vybavilo svoje jaderné ponorky lasery. Otázkou je proč.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu