Vědcům se podařila unikátní věc z říše sci-fi: Dokázali zvýšit lidskou paměť!

 Technologie 
20. listopadu 2017 07:54 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Znamená tento pokrok novou éru lidských kyborgů? Shutterstock
Americké ministerstvo obrany se již dlouhou dobu zabývá vývojem technologie mozkových implantátů pro zvýšení lidských přirozených schopností. Nyní se zdá, že tato sci–fi technologie bude během několika let opravdu nasazena.

Profesor z univerzity v jižní Kalifornii představil nové využití mozkového implantátu pro navýšení lidské paměti. Speciální operace v podobě implantace mikročipu by mohla být významným pokrokem v léčbě jednoho velmi nebezpečného onemocnění.

Muž jménem Dong Song je profesorem biomedicínského inženýrství na Kalifornské univerzitě, kde také představil závěry své studie, jenž se zabývá takzvanou paměťovou protézou. Zařízení, které je ve studii velmi dobře popsáno, může být prvním funkčním mozkovým implantátem na světě.

Pro zkoušku svého implantátu Song vytvořil tým 20 dobrovolníků, kterým nainstaloval mozkové elektrody pro léčbu epilepsie. Poté Song shromažďoval údaje o jejich mozkové aktivitě v rámci testů, během kterých stimuloval jejich krátkodobou a dlouhodobou paměť.

Ze shromážděných dat odborníci následně vypočítali a zaznamenali vzorek optimálního pracovního zatížení paměti každého jedince. Pomocí implantátu poté stimulovali mozkovou aktivitu dobrovolníků přesně podle uloženého vzorku.

Na základě nově získaných dat bylo zjištěno, že pomocí implantátu dokázali vědci zlepšit krátkodobou paměť o 15 % a dlouhodobou paměť dokonce o 25 %. Pro ověření správnosti celého procesu nastavili implantát tak, aby mozek stimuloval náhodně, nikoliv podle ideálního výkonového vzorku a během této doby došlo opravdu ke znatelnému propadu výkonu obou typů pamětí.

Zda se tato nová technologie opravdu stane využitelnou v praxi není zatím jisté, ale pokud ano, může v běžném životě představovat výrazné zlepšení kvality života například pro lidi trpící demencí nebo Alzheimerovou chorobou.

Bill Gates nedávno uvedl, že hodlá investovat do výzkumu Alzheimerovy choroby až 100 milionů dolarů ze svých vlastních prostředků, protože ji vnímá jako vážnou hrozbu a víceúrovňový problém pro lidskou populaci.

Nejrizikovějším faktorem pro vznik této nemoci je věk, přičemž drtivá většina pacientů s Alzheimerovou chorobou je starších 65 let. Spolu s tím, jak lidská populace stárne vlivem stále se zlepšující medicíny, těchto lidí značně přibývá. Nové technologie například v podobě implantátů podporujících paměť, by mohly dopad této nemoci u pacientů značně snížit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky