Radioaktivní mrak nad Evropou: Způsobila ho záhadná jaderná havárie!

 Technologie 
12. listopadu 2017 08:34 / Lukáš Bauer
  3
📷
4 fotografie v galerii
Nad Evropou byl zaznamenán mrak radioaktivity, který pochází z dosud neznámé havárie jaderného zařízení Shutterstock
Mrak radioaktivního ruthenia, který se v posledních týdnech pohyboval nad evropským kontinentem, pochází pravděpodobně z Kazachstánu nebo Ruska. O události informoval francouzský institut pro jadernou bezpečnost.

Několik evropských stanic pro měření radioaktivity v ovzduší od poloviny října hlásilo zvýšený výskyt izotopu ruthenia–106. Podle odborníků pochází z jaderného zařízení Ruska nebo Kazachstánu.

Příčina úniku je zatím neznámá, ale s velkou pravděpodobností nepochází z havárie jaderného reaktoru. Hladiny radioaktivního izotopu nebyly příliš vysoké a podle odborníků nepředstavují pro obyvatele evropského kontinentu žádné nebezpečí.

O události informoval ve čtvrtek francouzský institut pro jadernou bezpečnost (IRSN), který ve zprávě uvedl, že uvolňování radioaktivního Ruthenia-106 pravděpodobně pochází ze zařízení pro úpravu jaderného paliva nebo z centra pro radioaktivní medicínu. Ruthenium-106 má poločas rozpadu kolem jednoho roku, a je proto vhodné pro léčbu některých forem rakoviny.

Ruthenium-106 je radioaktivní nuklid, který je nejčastěji vedlejším produktem štěpení atomů v jaderném reaktoru a v přírodě se přirozeně nevyskytuje. Podle IRSN se samotný incident odehrál během posledního týdne v září.

Radioaktivní mrak se rozšířil do většiny evropských zemí, přičemž naměřené hodnoty se pohybovaly v rozmezí 100 až 300 teraBecquerelů, které nemají žádný vliv na lidské zdraví. Jednotka Becquerel vyjadřuje počet rozpadů atomů ve zdroji za jednu sekundu. Pro srovnání, jaderná katastrofa v Černobylu v roce 1986 vyprodukovala celkem asi 5,2 milionů teraBecquerelů a katastrofa ve Fukušimě v roce 2011 přibližně 900 000 teraBecquerelů.

Na základě výpočtů z dat počasí bylo zjištěno, že radioaktivní mrak se zformoval jižně od Uralských hor mezi Uralem a řekou Volhou. Ruské úřady k incidentu uvedly, že si nejsou vědomy žádné mimořádné události na svém území, úřady Kazachstánu se nepodařilo kontaktovat.

IRSN stále pátrá po zdroji radioaktivity. S jistotou zatím vyloučila možnost havárie v jaderném reaktoru. Radioaktivní mrak, který by pocházel z takové události by totiž obsahoval mnoho dalších látek. Odborníci také vyloučili možnost, že by radioaktivita pocházela ze satelitu poháněného rutheniem, protože během tohoto období žádný satelit na Zemi nedopadl.

Přestože je mrak prakticky neškodný, celý incident může velmi vzdáleně připomínat situaci, která nastala po havárii v Černobylu. Sovětské úřady v roce 1986 havárii zamlčely a zkázonosný radioaktivní mrak se mezitím šířil nad Evropou.

 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky