Senzační objev! Wi-Fi signál dokáže odhalit ukryté předměty nebo zbraně

Známá technologie Wi-Fi může být využita jako detektor zbraní
 Technologie 
30. srpna 2018 08:33 / Shutterstock
  0   0
Tým amerických inženýrů objevil překvapivě snadný způsob, jak detekovat ukryté výbušniny, zbraně nebo jiné předměty. K tomuto účelu využil technologii Wi-Fi, kterou je dnes vybaveno snad každé mobilní zařízení a využívají ji miliony uživatelů po celém světě.

Výzkumní pracovníci z Rutgers University přišli na způsob, jak využít běžnou Wi-Fi síť pro přenos dat jako levný detektor zbraní, výbušnin a chemických látek. Vědci za svou studii získali nejvyšší ocenění na letošní konferenci o bezpečnosti sítí IEEE.

Výzkumníci během vývoje technologie počítali s tím, že ty nejnebezpečnější předměty, které si mohou lidé vzít například do letadla, běžně obsahují kovy nebo kapaliny. Tyto materiály ruší signály Wi-Fi způsobem, který vědci dokáží zpětně detekovat pomocí speciálního zařízení.

Pro svou studii výzkumníci vybudovali systém detekce z Wi-Fi, který podrobili řadě testů. Systém testovali na 15 typech předmětů a šesti typech tekutin a zjistili, že byl v 99 procentech případů v rozlišení předmětů úspěšný.

Většina letišť v současné době využívá ke kontrole zavazadel technologii rentgenového nebo CT snímání. Tyto nástroje jsou však velmi drahé a jsou limitovány použitím pouze během odbavení. Podobný systém by mohl podle vědců monitorovat celou letištní halu.

Nyní se bude tým snažit technologii zdokonalit zejména v oblasti přesnosti. Systém má totiž zatím potíže s přesným určením tvaru nalezeného předmětu. V budoucnu by měl systém pomocí Wi-Fi také měřit objem kapalin v nádobě. Dále čtěte: (Chcete zavzpomínat na staré časy u hry Solitaire? Nainstalujte si aplikaci Windows 95).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Jsme na prahu dalšího evolučního skoku? Pokud se umělé dělohy stanou samozřejmostí, tak ano

Dům a zahrada

Oblékněte obyčejný plastový truhlík nebo květináč do dřevěného kabátu

Cestování

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na chorvatský ostrov Vis

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu