Vědci vyvinuli unikátní technologii. Umožní komunikaci ponorek a letadel

 Technologie 
29. srpna 2018 08:34 / Lukáš Bauer
  0
Loading...
📷
1 fotografie v galerii
Ponorky budou moci komunikovat s letouny pomocí unikátní technologie Internet
Komunikace letounů a ponorek je velice obtížná, protože rádiové vlny se velmi špatně šíří pod hladinou moře. Vědci proto přišli s unikátní technologií, která dokáže snímat lehké vibrace, které na hladině vytváří rádiové vlny z ponorky. Pokud se experimentální technologie osvědčí, může znamenat průlom v oblasti vojenské komunikace.

Pokud potřebuje ponorka komunikovat s okolním světem, musí se vynořit nad hladinu, což ji během válečných konfliktů vystavuje nebezpečí. Vědci z institutu MIT proto přišli z důmyslnou technologií, která dokáže bez problémů zprostředkovat komunikaci mezi ponorkou a letounem bez nutnosti vynoření.

Nová technologie, založená na přijímání jemných vibrací způsobených sonarem, je zatím ve fázi experimentu a umožňuje zatím velmi malou rychlost přenosu dat pouze v jednom směru. V budoucnu by však mohla znamenat velký pokrok v oblasti komunikace vojenských plavidel a letounů.

„Snaha o překročení hranice vzduch-voda bezdrátovými technologiemi byla dosud překážkou. S naší technologií jsme v podstatě využili překážku a udělali z ní médium, kterým lze komunikovat,“ uvedl ve studii vědec Fadel Adib.

Technologie se nazývá TARF (z anglického translational acoustic-RF communication). Využívá sonarový signál ze standardního akustického reproduktoru, s jehož pomocí vytvoří na hladině vody jemné vibrace, které jsou téměř neviditelné, přesto ale dost silné na to, aby je vědci dokázali pomocí citlivého radaru zachytit.

Speciální vysokofrekvenční radar vyvinuli sami výzkumníci a vybavili ho pokročilými algoritmy na zpracování slabých signálů vycházejících z vodní hladiny. Experimentální technologie je schopna přenášet pouze několik bitů za sekundu a funguje pouze v případě, že vlny na hladině nemají více než 16 centimetrů na výšku.

Tato technologie však může v budoucnu znamenat doslova průlom v komunikaci ponorek, které by už nemusely plout na hladině. Dále čtěte: (První nadzvukový dopravní letoun byl vyroben v SSSR. Promění se v muzeum).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum