Jedna miliarda zařízení Android je ohrožena hackery

 PC a Mobily 
09. března 2020 12:32 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Android není bezpečný pro miliardu uživatelů Depositphotos
Útoky hackerů hrozí více než miliardě zařízení Android, protože již nejsou chráněna aktualizacemi zabezpečení. Tato bezpečnostní mezera by mohla zapříčinit, že uživatelům budou ukradena data, anebo budou čelit útokům malware.

Tato nemilá zpráva by se měla týkat každého, kdo používá telefon s Androidem koupeným v roce 2012 nebo dříve.

Vlastní data společnosti Google naznačují, že 42,1 % uživatelů systému Android na celém světě má verzi operačního systému 6.0 nebo nižší. Podle údajů zabezpečení systému Android nebyly v roce 2019 vydány žádné bezpečnostní záplaty pro verze pod 7.0.

Závěr je, že dva z pěti uživatelů systému Android po celém světě již neobdrželi aktualizace zabezpečení. Google ale zatím nedokázal uživatele ujistit, že jejich telefony bude chránit i nadále.

Bezpečnost bude problém

Zdá se, že Google nyní bude čelit tlaku, aby byl transparentnější ohledně toho, jak dlouho bude poskytovat bezpečnostní aktualizace pro inteligentní zařízení. Jakmile se totiž ukáže, že aktualizace zabezpečení už nejsou k dispozici, je třeba, aby sami výrobci mobilních telefonů poskytovali podporu zákazníkům se staršími telefony.

Podle odborníků je velmi znepokojivé, že drahá zařízení s Androidem mají tak krátkou životnost, respektive, že brzy přijdou o bezpečnostní podporu, takže miliony uživatelů jsou pak vystaveny riziku vážných následků, pokud se stanou obětí hackerů.

Vzniká tlak na to, aby Google informoval předem výrobce telefonů o aktualizacích zabezpečení, a především pak o tom, jak dlouho ji pro kterou verzi operačního systému bude poskytovat.

Bude zřejmě potřeba i politického tlaku, aby rovněž nedocházelo k dohodám mezi poskytovatelem operačního systému a výrobci mobilních telefonů s cílem vytvořit tlak na koncové uživatele, kteří by kvůli chybějícímu zabezpečení museli měnit svoje telefony častěji, než by sami chtěli.

Jak otestujete svůj telefon, zda je ještě bezpečný?

Pokud je vaše zařízení Android starší než dva roky, zkontrolujte, zda je možné jej aktualizovat na novější verzi operačního systému. Pokud používáte starší verzi než Android 7.0 Nougat, zkuste provést aktualizaci prostřednictvím Nastavení> Systém> Pokročilá aktualizace systému.

Pokud to nelze, může být váš telefon vystaven riziku napadení, a to zejména pokud používáte verzi systému Android 4 nebo nižší. V takovém případě buďte opatrní při stahování aplikací mimo obchod Google Play.

Pozor si rovněž dejte na podezřelé SMS nebo MMS zprávy. Zálohujte data alespoň na dvou místech a nainstalujte si mobilní antivirový program, ale mějte na paměti, že možností pro starší telefony není mnoho. Dále čtěte: Vědci odhalili zranitelnost LTE známé také jako 4G.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít