Vyhodit nefunkční optickou mechaniku je velká chyba

 PC a Mobily 
06. října 2019 17:40 / Petr Vlach
  9
📷
4 fotografie v galerii
Stará optická mechanika může najít široké použití Pixabay
Určitě jste zažili, že vám přestala na počítači fungovat optická mechanika. I když se tento prvek objevuje dnes méně často, stále se vyrábí a občas je docela užitečný. Navíc, jestli máte nějakou starší mechaniku, dá se ještě zajímavě využít.

I nefunkční části počítačů obsahují stále mnoho upotřebitelných součástí. Máme zajímavé informace.

Použitelné díly

Jednou z velmi zajímavých součástí je krokový motorek. V optické mechanice zajišťuje posun čtecí a zapisovací hlavy. I když je čtecí hlava poškozená nebo i když elektronika mechaniky není funkční, krokový motorek bývá v pořádku a dá se pochopitelně využít do řady projektů. Ať už samostatně nebo v kombinaci s vystavovacím mechanismem, což je další prvek, který najde své využití v dalších aplikacích. Jestliže je mechanika funkční, můžete použít i laser. Své použití najdou i různé kablíky, součástky a konektory. Mechaniky i pevné disky obsahují velmi silné neodymové magnety.

Možná využití

Na internetových stránkách najdete celou řadu nápadů. Vyžadují určitou dávku šikovnosti a technických znalostí, ale nejsou zase tak náročné, aby nestály za pokus. Velmi pěkným využitím je proto například jednoduchý plotter, tedy zařízení, které umožňuje kreslit na papír nebo jinou podložku.

S použitím laseru takové zařízení umí vypálit do podkladu určité ornamenty. Vyrobíte tak jednoduchý gravírovací stroj. Najdete i návody na sestavení jednoduché 3D tiskárny. Dokázali byste vyrobit i jednoduchou jehličkovou tiskárnu, ale možná že použijete krokové motorky k mnohem jednodušším aplikacím – třeba do různých hraček, autíček, robotů či na natáčení menšího solárního panelu za sluníčkem. Škála možností je totiž opravdu široká.

Při pokusech dbejte na bezpečnost

Nikdy neprovádějte pokusy s mechanikou, která je rozmontovaná a pod proudem. Protože je zde laserová dioda, která může emitovat i neviditelný paprsek a ten se navíc může odrážet od různých povrchů v okolí, mohli byste si snadno poškodit zrak. Také silné magnety držte v dostatečné vzdálenosti od různé jiné elektroniky, displejů a kovových předmětů u kterých nechcete, aby došlo ke zmagnetování.

Pokud nevyužijete sami, nabídněte druhým

Ne každý je tak technicky zdatný, aby jednotlivé části využil. To ovšem neznamená, že musí díly skončit na skládce. Pokud chcete mechaniku vyhodit, dejte ji k elektronice ve sběrném dvoře. Alespoň se dostane k recyklaci. Případně nabídněte díly druhým, kteří je shánějí. Pomůžete tak šetřit životní prostředí a staré součástky dostanou ještě nový život. Dále čtěte: Aplikace umí odhalit, zda jsou ve spotřebním zboží zdraví škodlivé látky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu