Už se to blíží. Pražanům se na podzim vypne televizní signál DVB-T. A brzy to potká i další regiony

 Technologie 
30. září 2019 10:19 / Terezie Zamlynová
  1
📷
1 fotografie v galerii
V televizním vysílání je třeba se připravit na změny Depositphotos
Máte doma starší televizi? Tak zbystřete, jestli se tato zpráva netýká i vás. Blíží se totiž další přechod na nový televizní signál. Dobrá zpráva to není pro ty, co televizní signál přijímají přes klasickou anténu. Do vypnutí signálu zbývají v některých regionech měsíce, jinde však už jen týdny.

První změny pocítí Pražané. V hlavním městě začne vypínání signálu už teď - na podzim. Nejdříve na nový signál přejde Česká televize, až pak ji budou následovat volně dostupné komerční televize, jako jsou třeba kanály od Novy, Primy, Barrandova nebo Óčka.

Pražané na konci listopadu už nenaladí program ČT

S vypínáním starého signálu DVB-T začne letos 27. listopadu Česká televize, a to na vysílačích Praha-Žižkov a Cukrák. Pražané, kteří přijímají televizní signál přes klasické zemské vysílání, tak od konce listopadu nenaladí žádný program ČT, pokud nebudou mít novější televizi nebo set top box, který umí přijímat signál DVB-T2.

Po středních Čechách, kde přechod na novou technologii začne, budou následovat západní Čechy a skončí to Moravou. Poslední DVB-T vysílač České televize přestane fungovat na rozhraní května až června 2020, a to na jižní Moravě.

Změny se chystají i v komerčních televizích

Od začátku roku 2020 pak bude následovat vypínání starého signálu pro komerční televize. Jak prozradil Marcel Procházka, ředitel regulace Českých radiokomunikací, první vysílače DVB-T multiplexu 2, kde vysílají například programy Novy, Primy a Barrandova, budou vypnuty 8. ledna. Znovu vše začne v Praze na Žižkově a poté na vysílači Cukrák. Potom se bude pokračovat ve vypínání DVB-T sítě. Dokončeno má být vše 29. června 2020.

Pokud máte placenou kabelovou nebo satelitní televizi, změny ve vysílání řešit nebudete muset. Podle průzkumů však přechod pocítí většina Čechů, protože klasické zemské digitální vysílání u nás přijímá zhruba 60 procent českých domácností.

Přechod na nový televizní signál je nevyhnutelný

Změna, která se tedy chystá odstartovat, je vynucena technologií. Náš stát se totiž spolu s ostatními zeměmi EU zavázal, že současné televizní frekvence předá mobilním operátorům. Ti na nich vystaví nové rychlé mobilní sítě páté generace.

Závěrem připomeňme, že první digitalizaci televizního signálu Česko realizovalo v roce 2006. Tehdy to znamenalo výměnu původního analogového signálu za digitální. Psali jsme také: Jak hluboko budeme muset sáhnout do peněženky kvůli přechodu na DVB-T2?

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Trápí vás ztráta pružnosti kůže, dehydratace či akné? Udržet si hezkou pleť vám pomůže inovativní...

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím